Zimowe tropy zwierząt i ptaków na śniegu, ich umiejętność do odczytywania daje możliwość poznania i zachowania dzikiej natury ukrytej przed wzrokiem człowieka.

25 stycznia 2024

       Wędrując zimową porą po lasach, łąkach i polach wszędzie wokół nas można dostrzec rozmaite tropy ptaków i zwierząt, stwarzając okazję podpatrywania przyrody w niczym nie zakłócając jej ładu. Pora zimowa świetnie nadaje się do obserwacji śladów aktywności zwierząt. Nam wydaje się, że las zimą pokryty śniegiem jest uśpiony. Nawet nie słychać śpiewających ptaków, wszystko otula wszechobecna biel. Jednak malowniczy zimowy las wciąż tętni swoim życiem.

 

          Przemierzając teren natkniemy się na pewno na wiele tropów pozostawionych przez dzikich mieszkańców. W białym śnieżnym puchu od razu widać kto, gdzie, z kim szedł i w, którą stronę. Na śniegu można bowiem zobaczyć ślady łapek, których prawdopodobnie nie wypatrzymy ich o innych porach roku. Mamy okazję, do odczytywania krok po kroku wszystkich zachowań zwierząt, od wyruszenia na żer, aż po ukrycie się w ostoi. Z pewnością uda się określić, którędy kicał zając, biegał lis, tropiła kuna czy spacerowała sarna. Okaże się wtedy, że nie cała przyroda zapadła w głęboki sen.

 

          Czas ferii zimowych to doskonała okazja aby wspólnie wybrać się do lasu. Przyroda, chociaż uśpiona pod pierzynką z puszystego śniegu, nawet w środku zimy ma wiele do zaoferowania uważnym obserwatorom, bowiem w śniegu tropy są doskonale widoczne. Wystarczy poznać jej kilka sekretów a podglądanie zwierzaków lub ptaków w ich naturalnych środowiskach i ostojach , wcale nie będzie takie trudne i doskonale spędzimy czas przy rozpoznaniu tropów odciśniętych w śniegu .

 Sejneńszczyzna 

poznaj malowniczą krainę