Zimowa rzeka Sejneńszczyzny, w której woda "żyje", płynąc raz szybciej, raz wolniej, a jej zamarzanie przebiega w inny sposób jak jeziora, gdy jezioro zamarza na całej powierzchni to rzeka zamarza od jej brzegów do środka nurtu.

14 lutego 2021

    Silne mrozy, gdzie temperatura dochodziła do -15 °C sprawiły, że w rzekach Sejneńszczyzny zaczął powstawać tzw. śryż. Śryż to skupisko składające się z małych lodowych bryłek oraz śnieżnej lepy. Zimowa rzeka, w której woda „żyje”, płynąc raz szybciej, raz wolniej, więc proces zamarzania przebiega inaczej. Zamarzanie rzeki przebiega w inny sposób niż jeziora. O ile jezioro zamarza na całej powierzchni, to rzeka zamarza od jej brzegów do środka nurtu.

 

    W nurcie rzeki płynie śryż, podczas gdy przy brzegach ze spokojną wodą, a więc: w zatokach, w bocznych korytach, odciętych zakolach itp. tworzy się lód brzegowy. Woda staje się gęsta od śryżu tworzącego skupiska formujące kry, mróz chwyta je łącząc się z barierami i przeszkodami znajdującymi się w nurcie. Jeśli warunki zamrażania są ułatwione przez spokojną mroźną pogodę, wówczas lód uzyskuje prawie jednolitą grubość rosnąc od brzegu, co oznacza, że ​​formowanie lodu na rzece w końcu nabiera kształtu.

 

    Rzeka zatrzymuje się, przyciąga ją gruba skorupa lodowa. Przy silnym przechłodzeniu wody skorupa ta tworzy się nieraz momentalnie w ciągu jednej nocy. Czas trwania skorupy lodowej liczony jest od chwili pokrycia lodem całej szerokości rzeki. Temperatura na powierzchni wynosi 0°C , to na dnie nadal jest „plus”, wszystko dzięki właściwości wody. Od 0 °C do 4°C gęstość wody rośnie, a dopiero powyżej 4 °C spada. Woda o temperaturze 4°C jest najgęstsza, co oznacza, że znajduje się w pobliżu dna.

 

   Dzięki temu, że zimą przy dnie temperatury nie spadają poniżej zera, ryby i inne organizmy mogą przeżyć. Na rzece zimują ptaki takie jak kaczki, łabędzie, nad brzegiem widać ścieżki wydeptane przez zwierzęta. To po prostu trzeba zobaczyć , nie ma innego sposobu, aby doświadczyć tego zimowego piękna, jak tylko wybrać się na wycieczkę nad malowniczą zimową rzekę.      

 Sejneńszczyzna 

poznaj malowniczą krainę