Zgryzy bobrowe -  składające się z licznych nacięć o gładkiej powierzchni, tak jakby zostały wykonane  przy pomocy dłuta, a dla tych jesiennych bobrowych drwali, aby powalić drzewo wystarczą wyłącznie ich zęby.

12 listopada 2023

      Najstarsze narzędzia do cięcia drzewa nie są wytworem człowieka. Pierwowzorem odwiecznego drwala, były właśnie ostre zęby bobrowe. Słynne siekacze bobra mają nacisk aż 800 kg na cm2. Bóbr posiada dwie pary takich dużych, łukowatych od 10 do 12 cm siekaczy. U bobra pracują głównie zęby dolne. Siekacze górne działają jak dźwignie w stosunku do siekaczy dolnych, co daje bobrom solidne oparcie podczas ścinania najtwardszych gatunków drzew. Zęby bobra rosną przez całe życie, i jak u wszystkich gryzoni ostrzą się same. Odrastają równie szybko jak się ścierają. Mają wzmocnioną zewnętrzną warstwę pomarańczowego szkliwa.

 

   Miękka, wewnętrzna powierzchnia ściera się szybciej, tak powstaje ostra krawędź z łatwością tnąca okazałe drzewo. Dolne siekacze są dobrze unerwione i stanowią coś w rodzaju zmysłu nacisku, co powoduje, że bóbr równie precyzyjnie potrafi chwycić ziarnko zboża, jak i pokaźne pnie drzew. Natomiast zęby przedtrzonowe, są po cztery z każdej strony dolnej i górnej szczęki, służąc do rozdrabniania pokarmu. W sumie bóbr posiada 20 zębów. Drzewa o grubości kilku centymetrów jest w stanie powalić dosłownie w czasie kilku minut. Natomiast duże drzewa wymagają od bobra bardzo wielu godzin ciężkiej pracy.

 

    Ścięte drzewo o niewielkiej średnicy zostaje najpierw pozbawione gałęzi, a następnie podzielone na mniejsze fragmenty. Ślady nagryzania pozostające na drzewach kształtem przypominają muszle wykonane ostrym dłutem. Powstające w miejscach cięć wióry osiągają długość do 10 cm, szerokość do 3 cm i grubość do ok. 0,5 cm. Natomiast niektóre konary fantazyjnie ponacinane w wielu miejscach wyglądają, jak rzeźby. Bóbr bez trudu przegryza gałąź grubości kilku centymetrów i obala drzewa o średnicy do około 70 cm.

 

   Najbardziej preferowanymi przez bobry gatunkami drzew są: topole, osiki, wierzby, w dalszej kolejności brzozy, leszczyny, olsze. Bobry są ważnym elementem przyrody i ich znaczenie będzie rosnąć utrzymując tereny podmokłe i regulując działanie zdegradowanych ekosystemów. Tym samym stwarzając warunki życia dla wielu zwierząt i roślin utrwalając swój wizerunek budowniczego ekosystemów wodno - lądowych.

      

 Sejneńszczyzna 

poznaj malowniczą krainę