Wiosenny wyścig roślin ku słońcu, gdzie korzystając z obfitości  docierającego do ziemi światła, którego wraz z rozwojem liści na drzewach będzie coraz mniej.

16 kwietnia 2022

     Wiosenny czas, gdzie las odkrywa dla nas swoje piękno poprzez budzącą się do życia przyrodę. Świat przyrody podpowiada nam, że na samym dnie lasu trwa wyścig z czasem roślin runa ocieplonych promieniami wiosennego słońca rozpoczynając ich intensywny wzrost. To zachwycające zjawisko masowego zakwitu nosi nazwę aspektu wiosennego. Tworzą go głównie geofity czyli rośliny spędzające zimę w formie organów podziemnych (cebul, bulw czy kłączy).

 

     Jako jeden z pierwszych zakwita wawrzynek wilczełyko to krzew z pięknymi różowymi kwiatami. Roślina ta naturalnie występuję w naszym klimacie, nie boi się mrozów, nawet tych silnych, bez problemu przetrwa całą zimę, nie tracąc przy tym pąków kwiatowych.

 

     Rok po roku w tych samych miejscach w lasach liściastych, runo pokrywa się fioletowym kwiecistym dywanem. Wszystko za sprawą przylaszczek pospolitych, które jak niektórzy twierdzą są długowieczne. Przylaszczka może żyć nawet 700 lat, aby roślina zakwitła potrzeba niekiedy 10 lat.

 

     Kolejną kwitnącą rośliną jest łuskiewnik różowy to bylina pasożytnicza o liściach skrętoległych i łuskowatych - stąd nazwa rośliny. Wytwarza on 2 rodzaje kwiatów: duże różowe nadziemne i małe białe podziemne. Pojawiają się one dopiero w 10-12 roku życia rośliny. Łuskiewnik może żyć 70-80 lat.

 

    Kolejną kwitnącą rośliną jest miodunka ćma, która jest ona bardzo charakterystyczna, nie ze względu na kształt, tylko z powodu wielokolorowego kwitnienia. W początkowym okresie kwitnienia kwiaty miodunki są różowe, później stają się nieco ciemniejsze, a ich kolor wchodzi w bardziej fioletowy.

 

     Pierwsze promienie wiosennego słońca budzą do życia roślinę wyjątkową, bardzo rzadką i cenną, a którą jest sasanka otwarta. Objęta jest w Polsce ochroną ścisłą. Wpisana jest także do Polskiej czerwonej księgi roślin jako gatunek zagrożony wyginięciem.

 

    Wyścig tych roślinnych geofitów trwa ku słońcu w najlepsze, warto wybrać się do lasu, aby móc zaobserwować to wyjątkowe zjawisko. Powtarzające się co roku, ale za każdym razem, po długiej zimie budzi w nas zachwyt i wiosenną nadzieję. Jednym słowem od tych małych leśnych roślinek dostajemy ogromną dawkę wiosennego optymizmu i to całkiem gratis.

      

 Sejneńszczyzna 

poznaj malowniczą krainę