Wakacyjna turystyka kajakowa na Suwalszczyźnie pozwala na bliskie obcowanie z naturą, dosłownie na wyciągnięcie ręki, niczym innym nie da się dopłynąć na najdziksze, zagubione w niedostępnych kniejach odcinki rzek. 

04 lipca 2021

 

     Suwalszczyzna to jeden z najpiękniejszych regionów w kraju, który jeszcze nie jest tak mocno skażony ręką człowieka i niech tak długo pozostanie.  Ta kraina to przede wszystkim wszechogarniające piękno dzikiej przyrody, naturalnych lasów, czystych, nieuregulowanych rzek. Fenomenem Suwalszczyzny jest to, że tworzy ona swoisty organizm.  Jeziora połączone są plątaniną cieków wodnych na które składają się rzeki, rzeczki i strumyki. 

 

    Prawie wszystkie większe jeziora łączy Czarna Hańcza, Marycha, Rospuda, Szeszupa, Wiatrołuża i inne często bezimienne strugi.  Zatem wykorzystując potencjał tych rzek dużą popularnością cieszy się latem kajakarstwo turystyczne.  W Polsce zainteresowanie kajakarstwem pojawiło się dopiero pod koniec XIX w.  Za prekursora tej formy turystyki uważa się Zygmunta Glogera, który w 1872 r. odbył wiele wypraw po polskich rzekach m.in. po Wiśle, Biebrzy i Bugu.

 

    Kajakarstwo w Polsce cieszy się już od wielu lat niegasnącą popularnością, natomiast kajakarstwo turystyczne zaliczane jest do form turystyki kwalifikowanej, która uprawiana w różnych zakresach czasowych, wymaga umiejętności i sprzętu oraz odpowiedniej kondycji fizycznej.  Kajaki to doskonały pomysł na udany urlop, to najlepszy sposób, by odetchnąć od zgiełku miasta i zawrzeć nowe znajomości.

 

    Przyroda odkrywa swoje uroki nie tylko w słoneczne dni, których także nie brakuje.  Nawet najzagorzalszego mieszczucha zachwycą ogromne, bory Puszczy Augustowskiej, czysta woda rzeki Czarna Hańcza oraz podpływające do kajaka kaczki.  Piękna, choć dzika przyroda, urokliwe osady przycupnięte na brzegach, życzliwi mieszkańcy - czyż to nie jest sceneria wymarzonego urlopu, wolnego czasu oraz wakacji.     

 Sejneńszczyzna 

poznaj malowniczą krainę