Szron jest artystycznym zjawiskiem pogodowym, gdzie wszystko wokół zdaje się być polukrowane, gdzie niewielki wiatr i poranne promienie zimowego słońca niszczą delikatną, kryształową strukturę.

28 grudnia 2021

    Za oknem panuje niska temperatura, jak to zimą, gdzieniegdzie można zobaczyć takie interesujące zjawisko jak szron. Aby zobaczyć te przepiękne struktury, musimy jednak z pewnością udać się nad jezioro, rzekę czy las. Szron powstaje z rosy, w analogiczny sposób, jak płatek śniegu z kropli wody. Jedną z najczęstszych form szronu jest powstający na powierzchni ziemi, a mianowicie na warstwie śniegu.

 

    Tam kryształki lodu tworzą się zwykle w nocy, a swoje piękno okazują dopiero rano, błyszcząc i połyskując w słońcu. Te małe delikatne lodowe igiełki na powierzchni warstwy śniegu powstają, gdy po całym dniu nieco nagrzany śnieg ochładza się w nocy. Zimne powietrze chłodzi w pierwszej kolejności zewnętrzną warstwę śniegu, w tym czasie woda ze środka paruje, tworząc na powierzchni tak malownicze i delikatne igiełki.

 

    Do rana śnieg zostanie pokryty warstwą miniaturowych kryształków, czasem całkiem sporych. Zwykle te delikatne i ulotne struktury topnieją ponownie w kontakcie ze słońcem, dlatego ich widokiem można cieszyć się jedynie wczesnym rankiem. Szron jest artystycznym zjawiskiem pogodowym, ale nie jest rzadkością w zimowe dni, ale za to jakże ciekawym.

 

    Zimą możemy doświadczać wielu zachwycających zjawisk pogodowych: lodu, śniegu, szadzi, szronu. To one sprawiają, że ta najchłodniejsza pora roku może nieść w sobie baśniowy urok na naszej malowniczej Sejneńszczyźnie.

      

 Sejneńszczyzna 

poznaj malowniczą krainę