Sejneńszczyzna 

poznaj malowniczą krainę

    Za oknem panuje niska temperatura, jak to zimą, gdzieniegdzie można zobaczyć takie interesujące zjawisko jak szron. Aby zobaczyć te przepiękne struktury, musimy jednak z pewnością udać się nad jezioro, rzekę czy las. Szron powstaje z rosy, w analogiczny sposób, jak płatek śniegu z kropli wody. Jedną z najczęstszych form szronu jest powstający na powierzchni ziemi, a mianowicie na warstwie śniegu.

 

    Tam kryształki lodu tworzą się zwykle w nocy, a swoje piękno okazują dopiero rano, błyszcząc i połyskując w słońcu. Te małe delikatne lodowe igiełki na powierzchni warstwy śniegu powstają, gdy po całym dniu nieco nagrzany śnieg ochładza się w nocy. Zimne powietrze chłodzi w pierwszej kolejności zewnętrzną warstwę śniegu, w tym czasie woda ze środka paruje, tworząc na powierzchni tak malownicze i delikatne igiełki.

 

    Do rana śnieg zostanie pokryty warstwą miniaturowych kryształków, czasem całkiem sporych. Zwykle te delikatne i ulotne struktury topnieją ponownie w kontakcie ze słońcem, dlatego ich widokiem można cieszyć się jedynie wczesnym rankiem. Szron jest artystycznym zjawiskiem pogodowym, ale nie jest rzadkością w zimowe dni, ale za to jakże ciekawym.

 

    Zimą możemy doświadczać wielu zachwycających zjawisk pogodowych: lodu, śniegu, szadzi, szronu. To one sprawiają, że ta najchłodniejsza pora roku może nieść w sobie baśniowy urok na naszej malowniczej Sejneńszczyźnie.

      

28 grudnia 2021

Szron jest artystycznym zjawiskiem pogodowym, gdzie wszystko wokół zdaje się być polukrowane, gdzie niewielki wiatr i poranne promienie zimowego słońca niszczą delikatną, kryształową strukturę.