Szerszeń europejski (Vespa crabro) to niezwykły, budzący grozę owad, jego głośne brzęczenie, a przede wszystkim żądło wzbudza niechęć i strach, mówi się o nim "wilk w skórze owada".

28 września 2023

       Karol Linneusz nadał temu niezwykłemu owadowi naukową nazwę (Vespa crabro), przy czym "Vespa" to łacińskie określenie osy, a "Crabro" - szerszenia, pochodzące z tego samego języka. Szerszeń europejski posiada charakterystyczne żółto-czarne ubarwienie. Jego część głowy i przedtułów jest czerwonawy. Skrzydła są przeźroczyste, podczas spoczynku złożone wzdłuż ciała, przez co sprawiają wrażenie bardzo wąskich. Szerszeń ma duże oczy złożone, dość grube czułki i masywne żuwaczki. Długość ciała królowej (samicy) od 25 do 35 mm, samca od 21 do 23 mm, a robotnicy od 17 do 24 mm. Szerszenie europejskie są aktywne za dnia.

 

       Owad ten prowadzi społeczny tryb życia. Szerszenie są pierwotnie mieszkańcami lasów, ale spotkać je można również w sadach, ogrodach, w pobliżu domostw ludzkich. Zakładają gniazda głównie w dziuplach starych drzew. Jego gniazdo jest duże i masywne, o średnicy od 30 do 50 cm i wysokości 60 cm, mogą pomieścić nawet 700 robotnic. Zbudowane jest z masy papierowej, powstającej ze spróchniałego drzewa i śliny owadów. Rola szerszeni w gospodarce człowieka nie jest jednoznaczna, zależna od lokalnych warunków. Żywiąc się innymi owadami (zwłaszcza muchówkami) mogą pełnić pożyteczną rolę, gdy zjadają owady uznawane przez człowieka za szkodniki, ale szerszenie zjadają również owady pożyteczne, np. pszczoły miodne, nadgryzają dojrzałe owoce i uszkadzają młode drzewka, powodując w ten sposób szkody w leśnictwie i sadownictwie.

 

       Na temat siły jego ukąszeń krążą niebywałe opowieści. Powszechnie się uważa, że użądlenie szerszenia jest niebezpieczne dla życia człowieka. Jego jad nie jest jednak groźniejszy od jadu pszczoły miodnej. Jeden szerszeń wstrzykuje mniej niż 0,2 mg jadu za każdym użądleniem. Jednak gdy człowiek jest uczulony na jad, użądlenie może stwarzać zagrożenie dla życia. Mimo iż niektórym osobom może się wydawać, że są one niebezpieczne, warto pamiętać, że szerszenie są owadami raczej spokojnymi, które atakują jedynie w obronie własnej czy gniazda. Ten fascynujący owad jest gatunkiem, który zasługuje na szczególną uwagę ze względu na swoje zachowanie, wygląd oraz wpływ na ekosystemy, w których żyje.

 Sejneńszczyzna 

poznaj malowniczą krainę