Śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus nivalis) to pierwszy wiosenny kwiat, gdzie na drzewach nie ma jeszcze zieleni, a na ziemi tylko wilgotne zeszłoroczne liście i nagle w oddali widać biel, znowu śnieg, nie to przebiśniegi.

01 kwietnia 2021

     To pierwsze wiosenne kwiaty po mroźnej i śnieżnej zimie, gdzie na drzewach nie ma jeszcze ani odrobiny zieleni, a na ziemi nieśmiało pojawiły się kwitnące białe kwiaty potocznie nazywane przebiśniegami. Ta niewielka roślinka jest bardzo efektowna i niezwykle wytrzymała. Na przekór wszystkiemu przebija się przez resztki śniegu i wyciąga swoje łodyżki w poszukiwaniu pierwszych, cieplejszych promieni słońca. Ich delikatne płatki świetnie znoszą aurę wczesnej wiosny dzięki szczególnej umiejętności - stulają się nocą albo gdy dzień jest wyjątkowo wietrzny i zimny.

 

     Z podziemnych cebul wypuszczają 15-centymetrowe kępy wąskich, szarozielonych liści, wśród których rozwijają się delikatne kwiaty - pachnące, mlecznobiałe, ozdobione zielonymi plamkami. Wabiąc pierwsze rozbudzone po zimie owady np. pszczoły delikatnym zapachem miodowym. Natomiast plamki na płatkach służą jako drogowskaz do miodników, bo przebiśnieg jest rośliną miododajną. Jeśli jednak pomocnicy zawiodą, przynajmniej niektóre kwiaty zapylają się same. Preferuje lasy liściaste, zarośla, rzadziej łąki.

 

     Nie wolno ich zrywać, gdyż roślina objęta ochroną częściową (od 2014 r.), wcześniej podlegała ochronie ścisłej. W połowie ubiegłego wieku był to nawet gatunek zagrożony wyginięciem. Śnieżyczka przebiśnieg znana jest pod wieloma nazwami, np. przebiśnieg zwyczajny, przebiśnieg pospolity, gładysz pospolity, gładyszek, śnieguła, śniegułka, śnieżyca.

 

    W niektórych krajach dzień 19 kwietnia jest Dniem Przebiśniegu ("The Day of Snowdrop"), pierwszego zwiastuna wiosny. Święto było obchodzone po raz pierwszy w Anglii w 1984 r. Natomiast w Rosji znana jest legenda o przebiśniegu, która mówi, ..." pewnego razu Zima postanowiła królować bez końca i nie wpuszczała na ziemię Wiosny. Wszystkie kwiaty przestraszyły się jej, z wyjątkiem przebiśniegu, który wyrósł spod śniegu. Słońce ujrzawszy śmiały kwiatek ogrzało ziemię swymi promieniami i zaczęła się Wiosna"…

 Sejneńszczyzna 

poznaj malowniczą krainę