Śnieg, który tworzy przede wszystkim niekończącą się biel,  pokrywającą całą przestrzeń aż po horyzont, a i ten sam horyzont bieleje się białym światłem, który przyciąga wzrok w styczniowy dzień.

18 stycznia 2021

      Patrząc na ten śnieżny puch, który osadza się na polach, jeziorach i lasach, gdzie stara się ubrać wszystkie te elementy zimowego krajobrazu w identyczny, nieskazitelny biały strój. Śnieg jest interesującym zjawiskiem przyrodniczym, gdzie opady śniegu w nocy następnego ranka mogą pokryć cały teren białą warstwą, a pokryty śniegiem krajobraz przyciąga wzrok w styczniowy dzień. Aby powstał śnieg wszystko zaczyna się od pary wodnej.

 

     Woda, która znajduje się na ziemi, np. z jezior, mgły unosi się w powietrzu jako para wodna pod wpływem ciepła, tworzy chmury. Jeśli chmura jest zimna i ma ok. -12 °C , cząsteczki pary wodnej są przechowywane wokół najmniejszych cząsteczek. Cząsteczki składają się z dwóch atomów wodoru i jednego atomu tlenu jest to stelaż dla drobinek, które znajdują się pod pewnym kątem względem siebie.  Natomiast kolejne cząsteczki pary wodnej łączą się w każdym z sześciu narożników.

 

     Dzięki, któremu jest możliwe utworzenie płatka śniegu, gdzie zawsze powstaje sześciokąt. Później, gdy chmura stanie się tak ciężka, że nie będzie w stanie utrzymać się w powietrzu, wtedy cząsteczki opadają na ziemię jako białe płatki śniegu. Pokrywający powierzchnię ziemi i roślin śnieg o wiele lepiej nasyca wodą glebę niż deszcz. Śnieg wydaje się ubierać nagie, bezlistne drzewa, otula i kołysze do snu stwardniałą ziemię.

 

     Jednak zima to nie tylko piękny widok z naszych okien. Śnieg zimą jest najczęściej mile widziany tylko przez dzieci, ale dorosłym skutecznie utrudnia wykonywanie codziennych czynności. Jest także bardzo niebezpieczny, gdy pozostaje na drogach lub dachach. Zaśnieżone jezdnie zmuszają kierowców do wolniejszej i bardziej uważnej jazdy oraz powodują utrudnienia w ruchu. Zimy można nie lubić ale trzeba przyznać że jest ładna, dostojna, ale również sroga i wymagająca z jej naturalnym przyciągającym wzrok wokół nas białym krajobrazem.         

 Sejneńszczyzna 

poznaj malowniczą krainę