Śliwa domowa mirabelka (Prunus domestica syriaca) ten zapomniany rarytas naszych babć, był naszym smakiem z dzieciństwa, jednak obecnie stał się jednym z  niedocenionych i niewykorzystywanych małych żółtych owoców.

12 września 2022

    Mirabelka jest starą odmianą śliwy domowej, gdzie w Europie zaczęto ją uprawiać w XVIII wieku, a której to odmiana pochodzi z Francji. Należy zauważyć, że jest ona tam nadal bardzo popularna, zresztą podobnie jak w Niemczech. Natomiast u nas w kraju śliwki mirabelki były bardzo popularne również za czasów naszych babć, wtedy wówczas drzewka rosły w ich sadach. Mijały lata i mirabelki stały się zapomniane, mówi się, że wyparły je inne owoce. Natomiast starszym pokoleniom mirabelki kojarzą się z jedynym w swoim rodzaju smakiem pysznego kompotu.

 

     Dzieci, które dorastały w naszym regionie w latach 70. i 80. XX wieku, nie wyobrażały sobie wakacji bez smaku tych niedużych owoców. Mirabelka to odmiana śliwek o niewielkich żółtych owocach, mogą też mieć również pomarańczowy lub czerwonawy kolor. Nieduże drzewko, na której rosną mirabelki, ma zazwyczaj tylko 3 - 6 metrów wysokości, wydając owoce nawet przez ponad 30 lat. To rośliny dobrze przystosowane do klimatu, są dość odporne na mróz, szkodniki i choroby. Najlepiej owocują w miejscach słonecznych. Śliwka rodzi smaczne kuliste owoce 2- 3 cm średnicy, miąższ dobrze odchodzący od pestki. Natomiast w smaku są słodkie, aromatyczne, z dość dużą zawartością soku.

 

    Owoce mirabelki zawierają bardzo dużo cukru i kwasu jabłkowego, mają w składzie witaminy C, E, prowitaminę A i B6. Zawierają też dużo związków mineralnych. Owocować zaczyna średnio wcześnie ale bardzo obficie. Doskonale nadają się na kompoty, soki, nalewki, wspaniałe konfitury i musy. Są niezastąpione do ciast, jako owoce i polewy. Dzisiaj niestety, mirabelki odeszły stopniowo w zapomnienie i dziś co najwyżej zaśmiecają chodniki, traktujemy je jak duże chwasty, wybierając do jedzenia raczej importowane renklody z supermarketu.

 

    Traktowane po macoszemu, nie wiedząc ,że są to bardzo wartościowe i smaczne owoce. Śliwki mirabelki mogą jednak jak dawniej urozmaicić naszą kuchnię z końcem lata, o ten iście polski, a jakby tropikalny smak i zdecydowanie przemawiać za tym, aby zamiast kolejnego ozdobnego krzewu, posadzić w ogrodzie drzewko mirabelki z ładnym, kulistym pokrojem korony.

 Sejneńszczyzna 

poznaj malowniczą krainę