Sasanka otwarta (Pulsatilla patens ) to jeden z cennych gatunków flory Augustowskiej Puszczy, która  na wielu stanowiskach krajowych zanika, a w tych leśnych borach sosnowych północno - wschodniej Polski dobrze zachowała ostoję swego gatunku.

19 kwietnia 2020

       

          Puszcza Augustowska i jej obrzeża to jedna z największych i ostatnich dobrze zachowanych stanowisk tej pięknej i rzadkiej rośliny objętej ścisłą ochroną gatunkową. Ta rzadka roślina występuje na terenie sześciu nadleśnictwach malowniczej Puszczy Augustowskiej. Sasanka otwarta i jej dzwonkowate, pojedyncze kwiaty mające długość od 3 do 6 cm, kwitną w kwietniu, czasami kwitnienie przedłuża się do czerwca.

         W czasie kwitnienia otwierają się szeroko (stąd ta nazwa gatunkowa rośliny). Okwiat złożony z 6 działek o fioletowo - niebieskim kolorze. Wewnątrz kielicha liczne słupki i pręciki. Młode pączki wychodzące z leśnego runa są okryte długimi, białymi włoskami. Łodyga o wysokości 10–20 cm jest silnie owłosiona, gdzie w czasie dojrzewania wydłuża się do 35 cm. W jednym stanowisku można zaobserwować nawet kilkadziesiąt osobników. Posiada przedsłupne kwiaty zapylane przez mrówki.

         Roślina nie wytwarza nektaru, ale jest chętnie odwiedzana przez pszczoły lub inne owady dokonujące zapylenia krzyżowego, gdyż wytwarza bardzo dużo pyłku. Owoce to niełupki z długą pierzastą ością, które pełnią rolę aparatu lotnego, nasiona rozsiewane są bowiem przez wiatr, gdzie podczas kiełkowania posiadają zdolność czynnego wnikania do gleby. Stanowiska sasanki otwartej w Augustowskiej Puszczy zlokalizowane są w obrąbie borów świeżych i borów mieszanych świeżych.

         Rosną na stanowiskach słonecznych w prześwietlonych drzewostanach sosnowych na runie mszystym, wrzosowym oraz trawiastym. Natomiast głównym zagrożeniem dla jej występowania jest zarastanie i zacienienie przez rozrastające się krzewy i rośliny obcego gatunku. W celu ochronnym miejsc występowania sasanki otwartej jest prowadzony monitoring zacienienia miejsc oraz zabieg usuwania krzewów i odkrzaczanie. Skuteczność i kontynuacja tych działań wykonywana przez leśników Augustowskiej Puszczy pozwoli z pewną nadzieją patrzeć w przyszłość sasanek otwartych, dla których ta malownicza puszcza jest nielicznym domem w kraju dla tych pięknych i rzadkich kwiatów.
 

 Sejneńszczyzna 

poznaj malowniczą krainę