Sejneńszczyzna 

poznaj malowniczą krainę

     W Augustowie powstała nowa atrakcja turystyczna w postaci ławeczki i postaci artystki. Na tarasie widokowym nad jeziorem Necko, można już usiąść na multimedialnej ławeczce przy rzeźbie Marii Koterbskiej polskiej piosenkarki. Piosenkarka była wykonawczynią słynnego przeboju „Augustowskie noce”. I to tę piosenkę można usłyszeć przy rzeźbie. Piosenka „Augustowskie noce” została specjalnie napisana dla piosenkarki Marii Koterbskiej, była i jest to jedna z najpopularniejszych piosenek z repertuaru artystki.

 

     Autorami tekstu " Augustowskich nocy" byli Andrzej Tylczyński i Zbigniew Zapert , natomiast muzykę skomponowała Franciszka Leszczyńska. Rok wydania utworu to 1959 . Po latach swoje wersje "Augustowskich nocy" nagrali miedzy innymi: Czarno-Czarni, Kamida, Kora, Lady Pank, Jerzy Połomski, Hanna Rek, Jacek Szyłkowski, Venus. Przez mieszkańców Augustowa była uważana za ambasadorkę ich miasta, a wszystko za sprawą tej właśnie piosenki, którą wykonywała.

 

     Jej legendarny przebój "Augustowskie Noce", sprawił, że Augustów, nazywany obecnie jest turystyczną stolicą Suwalszczyzny i stał się znany w całej Polsce. Władze miasta Augustów postanowiły uhonorować artystkę i podziękować jej za promocję Augustowa. Jest to obecnie pierwsza taka multimedialna ławeczka, która upamiętnia artystkę. Druga stanie wkrótce w jej rodzinnym mieście, Bielsko - Białej . Przebój "Augustowskie noce" to piosenka, która rozsławia Augustów. Znają go zarówno starsi, jak i młodsze pokolenie. Odtwarzanie w multimedialnej ławeczki przy widoku na jezioro Necko będzie przypomnieć, jak pięknie piosenkarka przekazała uroki Augustowa, śpiewając ten ponadczasowy przebój.    

12 lipca 2022

Rzeźba oraz multimedialna ławeczka polskiej piosenkarki Marii Koterbskiej stanęła w Augustowie, gdzie na tarasie widokowym można podziwiać jezioro Necko przy akompaniamencie "Augustowskich Nocy".