Rzeźba oraz multimedialna ławeczka polskiej piosenkarki Marii Koterbskiej stanęła w Augustowie, gdzie na tarasie widokowym można podziwiać jezioro Necko przy akompaniamencie "Augustowskich Nocy".

12 lipca 2022

     W Augustowie powstała nowa atrakcja turystyczna w postaci ławeczki i postaci artystki. Na tarasie widokowym nad jeziorem Necko, można już usiąść na multimedialnej ławeczce przy rzeźbie Marii Koterbskiej polskiej piosenkarki. Piosenkarka była wykonawczynią słynnego przeboju „Augustowskie noce”. I to tę piosenkę można usłyszeć przy rzeźbie. Piosenka „Augustowskie noce” została specjalnie napisana dla piosenkarki Marii Koterbskiej, była i jest to jedna z najpopularniejszych piosenek z repertuaru artystki.

 

     Autorami tekstu " Augustowskich nocy" byli Andrzej Tylczyński i Zbigniew Zapert , natomiast muzykę skomponowała Franciszka Leszczyńska. Rok wydania utworu to 1959 . Po latach swoje wersje "Augustowskich nocy" nagrali miedzy innymi: Czarno-Czarni, Kamida, Kora, Lady Pank, Jerzy Połomski, Hanna Rek, Jacek Szyłkowski, Venus. Przez mieszkańców Augustowa była uważana za ambasadorkę ich miasta, a wszystko za sprawą tej właśnie piosenki, którą wykonywała.

 

     Jej legendarny przebój "Augustowskie Noce", sprawił, że Augustów, nazywany obecnie jest turystyczną stolicą Suwalszczyzny i stał się znany w całej Polsce. Władze miasta Augustów postanowiły uhonorować artystkę i podziękować jej za promocję Augustowa. Jest to obecnie pierwsza taka multimedialna ławeczka, która upamiętnia artystkę. Druga stanie wkrótce w jej rodzinnym mieście, Bielsko - Białej . Przebój "Augustowskie noce" to piosenka, która rozsławia Augustów. Znają go zarówno starsi, jak i młodsze pokolenie. Odtwarzanie w multimedialnej ławeczki przy widoku na jezioro Necko będzie przypomnieć, jak pięknie piosenkarka przekazała uroki Augustowa, śpiewając ten ponadczasowy przebój.    

 Sejneńszczyzna 

poznaj malowniczą krainę