Rynnica topolowa to chrząszcz o długości 10 - 12 mm. z rodziny stonkowatych. Ubarwienie podstawowe ciała ciemnogranatowe, metalicznie błyszczące. Pokrywy skrzydłowe są gładkie czerwone, gdzie na ich końcu znajduje się mała czarna plamka. Liczna w całej Polsce, gdzie występuje na skrajach lasów, przy drogach. Rynnica topolowa, szczególnym upodobaniem darzy młode drzewka topolowe, ale często też można ją spotkać na młodych wierzbach.
Zjadania liści dokonują zarówno chrząszcze jak i larwy. Niekiedy potrafią niemal doszczętnie zniszczyć aparat asymilacyjny młodego drzewka. Żerowanie rynnicy topolowej na wierzbach, to nie tylko jej kulinarne upodobania. W roślinach zawarte są salicylany wykorzystywane są przez rynnicę do produkcji specyficznej substancji o zapachu karbolu, która w trakcie zagrożenia jest wydzielana i niezbyt przyjemnie pachnie. Karbol to rozcieńczony wodą fenol, używany niegdyś do dezynfekcji pomieszczeń.
Nie ulega wątpliwości, iż substancja ta ma skutecznie odstraszyć potencjalnego intruza, a tym samym ocalić owadowi życie. Rynnica topolowa szanując ten specyfik, że gdy zagrożenie minie, jest w stanie go z powrotem wessać, zapewne w celu ponownego wykorzystania. Jeżeli spotkamy rynnice topolowe, to najlepiej nie brać ich do rąk, zamiast tego, warto poświęcić trochę czasu na ich obserwowanie, ponieważ to naprawdę ciekawe chrząszcze, które zasługują, aby się nimi zainteresować.
Sejneńszczyzna
poznaj malowniczą krainę