Rohatyniec nosorożec ten owad, wyróżnia się spośród naszych rodzimych chrząszczy wielkością i wyglądem. Niewątpliwie ozdobą i znakiem rozpoznawczym samców tego gatunku jest mocny, wygięty ku tyłowi "róg", przypominający róg nosorożca oraz duże twarde przedplecze, którego koniec wygięty jest do przodu. Jest to oręż wykorzystywany do walk o względy wybranki.
Ten dość masywnie zbudowany owad o owalnym ciele i pękatym kształcie o długości 3-4 cm., gdzie główną jego barwą jest brązowa, jasna lub ciemniejsza , prawie czarna . Samce są większe od samic, samice nie posiadają tego charakterystycznego wyrostka w okolicy głowy, dlatego czasami można je pomylić z innymi chrząszczami. Odnóża i spód ciała rohatyńca pokryte są szczecinkami o jasnobrązowej barwie.
Owad ten występuje na terenie całego kraju, jest jednak spotykany dość rzadko i pojedynczo, nie jest objęty ochroną gatunkową. Rohatyńca najłatwiej spotkać w tartakach, gdzie samica chętnie składa żółtawe jaja, wielkości do 5 mm w stercie trocin lub korze drzew liściastych. Dorosła larwa ostatniego stadium osiąga długość od 10 do 12 cm długości, jest koloru brudnobiałego.
Ten typowy pędrak zwinięty jest w kształt litery C, o mocno zesklerotyzowanej, ciemnej głowie. Rozwój, której trwa od 3 do 5 lat. Larwa trzeciego stadium przepoczwarcza się w komorze wielkości jaja kurzego, a po wylęgnięciu pozostaje w niej na zimowanie. Rohatyńce latają o zmierzchu, mimo swojego nastroszonego wyglądu nie są niebezpieczne, nie gryzą i nie atakują człowieka. Są owadami roślinożernymi.
Ciekawostką jest fakt, że rohatyniec to prawdziwy siłacz potrafi podnieść ciężary nawet 380 razy większe od niego, taki ten nasz krajowy herkules, obok którego nie można przejść obojętnie.
Sejneńszczyzna
poznaj malowniczą krainę