Purchawica olbrzymia (Calvatia gigantea) jest jednym z największych występujących gatunków grzybów, to rekordzistka wagi ciężkiej wśród polskich grzybów, wygląda jak biała piłka, więc nie sposób jej nie zauważyć.

12 września 2021

    Nasze lasy i pola skrywają wiele ciekawych gatunków grzybów, tam często można trafić na prawdziwych rekordzistów pod względem wagi, jakimi są purchawice olbrzymie, zwane też czasznicami. Grzyby te wyglądają jak mocno przerośnięte pieczarki. Owocnik purchawicy olbrzymiej może osiągać średnicę od 10cm. do 70 cm., chociaż zdarzały się okazy dużo większe. Jeden z największych znanych owocników, znaleziony w 1955 r. w północnych Czechach, miał wysokość 46 cm, obwód 212 cm i masę 20,80 kg.

 

   Jej owocniki posiadają kulisty kształt, gdzie czasem bywa lekko spłaszczony lub gruszkowaty. Owocnik początkowo jest biały, z czasem staje się kremowy, później szarożółty, następnie żółtobrązowy. Najstarsze egzemplarze purchawicy mają owocniki szarobrązowe i są przykładem owocnika zamkniętego(angiokarpiczny). Purchawica olbrzymia występuje w rzadkich lasach, parkach, na łąkach i pastwiskach, w przydrożnych zaroślach. Jej siedlisko to gleby wilgotne i żyzne, bogate w azot lub zakwaszone.

 

    Najczęściej pojawia się pojedynczo, czasem można ją znaleźć w mniejszych grupach, ale jest to widok naprawdę rzadki. Purchawica olbrzymia jest smacznym grzybem jadalnym, jednak do spożycia nadają się tylko młode osobniki. Te młode purchawice w smaku przypominają pieczarki, ale są bardziej intensywne i grzybowe, z lekko orzechowym posmakiem. Starsze mają żółtawy, a nawet brązowy odcień w środku, takie nie nadają się do jedzenia.

 

    Purchawica olbrzymia była dawniej gatunkiem ściśle chronionym, 9 października 2014 roku została wykreślona z listy gatunków grzybów chronionych. Dziś pozostają bez ochrony, ale naprawdę warto je pozostawić w spokoju, aby cieszyły i dziwiły kolejnych odkrywców tego pięknego owocnika wagi ciężkiej wśród polskich grzybów.

 Sejneńszczyzna 

poznaj malowniczą krainę