Poroże jelenia (zrzut), gdzie przy odrobinie szczęścia, możemy natknąć się na tą leśną ozdobę podczas przechadzki w lesie, będzie nam przypominać o potędze i pięknie leśnej natury. 

28 lutego 2021

     Pod koniec zimy rozpoczyna się okres, kiedy to podczas wędrówek w lesie można znaleźć ciekawe znalezisko. Tym interesującym znaleziskiem jest zrzucone poroże. Leśne zwierzę, mowa tu o samcach jeleni, które to jak co roku, pozbywają się bowiem swoich poroży. Zgubione przez jelenie poroża są nazywane zrzutami. Te naturalne ozdoby wyglądają imponująco i wydaje się, że zwierzęta „budują” je latami, to do wymiany na nowe poroże dochodzi każdej wiosny.

 

     Od zrzucenia poroża do zakończenia jego wzrostu mija ponad trzy miesiące. Podczas tych 100 dni tempo wzrostu jest imponujące, u niektórych gatunków jeleniowatych w ciągu doby ta ozdoba może przyrosnąć aż o 1,5 cm na dobę. Mimo, że w polskich lasach cały czas przybywa zwierzyny, to znalezienie poroża wbrew pozorom, wcale nie jest to łatwe zadanie. Jeśli, podczas przechadzki w lesie, natknie się na tę przepiękną ozdobę, może ją zachować, co jest zupełnie zgodne z prawem.

 

     Taki piękny zrzut można oprawić i powiesić w domu jako ozdobę, lub np. sprzedać. Obecnie za kilogram poroża można otrzymać kilkaset złotych. Jedna tyka poroża może ważyć nawet 5 kg. Już w dawnych czasach PRL-u był to niezły sezonowy zarobek dla mieszkańców terenów wiejskich, nierozerwalnie związanych z lasem. W niektórych rejonach Polski zbieranie zrzutów traktowane było jak chodzenie na grzyby lub jagody. Ciekawe okazy, o ponadprzeciętnej masie lub niespotykanej formie są poszukiwane przez kolekcjonerów.

 

     Chodzenie za porożem jest sposobem na spędzanie wolnego czasu, a niejednokrotnie wielką pasją i każde trofeum traktowane jest jak relikwia. Natomiast zbierając poroże, należy zbierać z rozsądkiem, nie narażając tym samym zwierząt na stres i pod żadnym pozorem nie należy niepokoić czy płoszyć zwierząt. W ostatnim czasie mamy do czynienia z ekologicznymi trendami, z którymi doceniamy naturalne zasoby lasu, zdobyte w sposób niezagrażający kondycji naturalnego ekosystemu leśnego.

 Sejneńszczyzna 

poznaj malowniczą krainę