Pisanki wielkanocne to małe arcydzieła,  jako jedne z najbardziej żywotnych dziedzin sztuki ludowej, gdzie ta ozdoba na świątecznym stole jest nieodzownym elementem święconek, które bezwzględnie wpisują się w polską tradycję.

09 kwietnia 2020

         Pisanki zdobiły stoły wielkanocne już od wieków. Najstarsze odnalezione ubarwione jajka pochodzą z sumeryjskiej Mezopotamii, jak podają źródła historyczne. Malowanie jajek pojawiło się też w czasach cesarstwa rzymskiego. Natomiast najstarsze pisanki na terenie Polski odnaleziono podczas wykopalisk archeologicznych koło grodu na opolskiej wyspie Ostrówek pochodzą z X wieku naszej ery.

         Jajko było symbolem odradzającego się życia i zwycięstwa wiosny w walce z zimą i nocą.Wiara ta zakorzeniła się zarówno w wierzeniach pogańskich i chrześcijańskich. W tradycji chrześcijańskiej symbol jajka jest związany ze zmartwychwstaniem Chrystusa. Pisanki wielkanocne to obowiązkowa dekoracja na Wielkanoc.

          Za dawnych czasów do malowania jajek używano tylko barwników naturalnych. Barwiono sokiem z czerwonych buraków (różowy, czerwony), łupiny cebuli (brązowy), kory dębu lub olchy (czarny), kory z młodej jabłoni (żółtozłoty), młodej trawy, pokrzywy (zielony) oraz innych. Pisankarki zaczęły też wykonywać wielobarwne pisanki poprzez kilkakrotne zanurzanie jajka w różnokolorowych barwnikach w kolejności od najjaśniejszego do najciemniejszego. Przed każdym włożeniem do farby nakładały kolejną warstwę zdobienia. Ostatni najciemniejszy kolor stanowił tło dla wielobarwnego ornamentu.

         Obecnie są różne metody ozdabiania jajek, najpopularniejszą metodą na Suwalszczyźnie jest metoda batiku szpilkowego, gdzie wzory pisze się na wydmuszkach jaj kurzych, kaczych, gęsich nawet strusich. Rozpuszczony wosk nakłada się za pomocą zakończonego metalową szpilką patyka. Potem wkłada się do farby, osusza, nakłada kolejny wzór i znowu maluje w farbie. Na końcu ściera się wosk. Po zabarwieniu jajka warto posmarować odrobiną oleju, aby skorupka pięknie błyszczała.

         Jak każdego roku malowanie pisanek w Święta Wielkanocne to tradycja w wielu polskich domach. Jest to okazja, aby wykazać się kreatywnością i stworzyć niesamowite efekty, które zrobią ogromne wrażenie. Już takie samo malowanie jaj jest nie lada sztuką, a zrobienie na nich wzorów wydaje się być jeszcze bardziej skomplikowane. Jedno jest pewne, że polskie pisanki, kraszanki, drapanki należą do najpiękniejszych, a wspólne ich przygotowywanie na pewno będzie doskonałym sposobem na stworzenie wielkanocnej atmosfery i spędzenie miłego świątecznego czasu z całą rodziną.

 Sejneńszczyzna 

poznaj malowniczą krainę