Pierwsze zwiastuny Wiosny na Sejneńszczyźnie są elementami przyrody, które świadczą o tym, że Zima jest już epizodem, a świat flory i fauny budzi się do przyrodniczego nowego życia.

21 marca 2023

    Po długich i ciemnych zimowych miesiącach Wiosna na Sejneńszczyźnie wnosi nowe życie do świata przyrody. Wraz z cieplejszymi podmuchami wiosennego powietrza powraca w przyrodzie ruch. Dni stają się dłuższe, pierwsze wiosenne kwiaty zaczynają kwitnąć, a królestwo zwierząt budzi się z zimowego snu. Z ciepłych krajów przylatują ptaki, takie jak: żurawie zwyczajne, gęsi gęgawy, skowronki polne, czajki oraz szpaki. Już niebawem zawitają z dalekiej afrykańskiej podróży wyczekiwane bociany białe.

 

    Z pozimowego gruntu wychylają się pierwsze kwiaty, takie jak: śnieżyczka przebiśnieg. Jak sama nazwa wskazuje, przebijają się jeszcze przez śnieg, czyli wtedy, gdy nie ma jeszcze żadnych innych kwiatów. Przebiśniegi preferują miejsca wilgotne i zacienione. Często można je znaleźć na leśnych polanach, łąkach i w lasach liściastych. Natomiast leśny zwiastun leszczyny pospolitej nie zachwyci spektakularnym kwitnieniem, ale jej męskie kwiaty ukazują się wcześnie i mimo wszystko cieszą przypominając, że wiosna już jest. Kolejny zwiastun wiosny to owady, dla wielu z nas są powodem do radości, takie jak bardzo pracowite, a szczególnie po okresie zimowym -pszczoły miodne.

 

    Następnym ciekawym zwiastunem jest zakwitająca wierzba, która kwitnie jeszcze przed rozwojem liści, a jej bazie kotki (kwiatostany męskie) dostarczają pokarmu wybudzającym się ze snu zimowego zapylaczom. Jeśli mamy już dość zimy, która minęła czekając z utęsknieniem na cieplejszą porę roku, to może warto dowiedzieć się, jakie znaki świadczą o wiośnie. Wystarczy, że wybierzemy się na spacer, zaczniemy nasłuchiwać, będziemy mogli zauważyć, spostrzec, że niektóre ze zwiastunów są już widoczne i rozpoczynają długo wyczekiwaną Wiosnę na Sejneńszczyźnie.

      

 Sejneńszczyzna 

poznaj malowniczą krainę