Piękny efekt "halo" takie niecodzienne i wyjątkowe zjawisko optyczno - meteorologiczne ze świetlistym pierścieniem występującym wokół tarczy słonecznej można było podziwiać  nad Sejneńszczyzną.

10 marca 2021

      Nad Sejneńszczyzną na bezchmurnym niebie można było podziwiać piękny efekt wyjątkowego zjawiska o nazwie „halo”, gdzie wokół słońca pojawił się świetlisty pierścień. Jest to biały lub zawierający kolory tęczy wewnątrz czerwony, fioletowy na zewnątrz. To ciekawe zjawisko wywołane jest załamaniem światła w kryształach lodu wraz odbiciem wewnątrz kryształów lodu znajdujących się w chmurach pierzastych ( cirrostratusach - chmurach warstwowo-pierzastych występujących jako przejrzysta biaława zasłona z chmur o włóknistym lub gładkim wyglądzie ) lub tzw. mgły lodowej.

 

     Halo (oznacza z greckiego hálos, „tarcza słoneczna”) to zjawisko optyczne zachodzące w atmosferze ziemskiej obserwowane wokół tarczy słonecznej. Do tego zjawiska nie da rady się zbliżyć, bo jest ono specyficznym obrazem Słońca. Pozorna odległość do halo wynosi więc ok. 150 mln km. Natomiast zasięg widoczności halo określony jest przez rozmiar chmury, na której rozprasza się światło. Kiedy "halo" pojawia się wokół Słońca, niebo wydaje się być ciemniejsze wewnątrz jego łuku.

 

     Halo występuje podczas ładnej pogody, jednak jest zwiastunem jej pogorszenia, ponieważ chmury cirrusy, a następnie cirrostratusy są chmurami które rozpoczynają sekwencję nadchodzącego frontu. Efekt "halo" może pojawiać się na niebie o każdej porze roku, choć największe prawdopodobieństwo ujrzenia go, według meteorologów występuje zimową porą. Nie ma co ukrywać - nie każdy patrzy w słońce, jednak czasem warto zerknąć w niebo podczas wycieczki pod koniec zimowej pory roku . A nad nami nad Sejneńszczyzną niecodziennie i od czasu do czasu nawet słońce powie nam "halo!"      

      

 Sejneńszczyzna 

poznaj malowniczą krainę