Piec kaflowy to dusza całego domu przywołujący wspomnienia z dzieciństwa, gdzie wielu z nas pamięta przyjemne ciepełko wydobywające spod żelaznej tafli, z czasem jednak zaczęły znikać z domów, by dziś powrócić na dobre w aranżacji wnętrz.

10 grudnia 2020

      Pokolenie naszych babć i dziadków pamięta piece kaflowe w domach z fajerkami, piecem chlebowym i tzw. zapieckiem. Piec kaflowy to tradycyjny i skuteczny sprawdzony przez wieki sposób ogrzewania mieszkania, a prawdziwa, kaflowa kuchnia zawsze była sercem domu. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu piec kaflowy był podstawowym elementem kuchni.

 

     Na kuchennej płycie "gadały" garnki i suszyło się grzyby, a w duchówce piekł się chleb i jabłka. Zimą wszyscy grzali zmarznięte dłonie przykładając je do gorących kafli. Jedzenie ugotowane na kuchni, pod którą paliło się drewnem, miało swój specyficzny smak. Naleśniki czy bułki babuni prosto z piekarnika uraczyły niejednego gościa. Wydaje się, że takie staromodne ogrzewanie domu i starodawna kaflowa kuchnia odeszła do lamusa. Nic bardziej mylnego, bo dobry piec z duszą, to nie tylko ciepło w domu, to także oszczędność i niepowtarzalny swojski klimat.

 

    Dzisiaj, piec kaflowy wraca do łask, lecz w bardzo nowoczesnej wersji, a w dobie dbałości o zdrowe odżywianie powraca moda na gotowanie posiłków na ogniu i nic dziwnego, bo na otwartym ogniu wszystko smakuje lepiej. To dzięki połączeniu budulców ceramicznych takich jak kafle, glina i cegły szamotowe piec kaflowy charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami grzewczymi z bardzo dużą zdolnością magazynowana ciepła.

 

    Dzięki temu piece kaflowe są wydajne, przy tym zaś zdrowe. Piec kaflowy stanowi źródło naturalnego ciepła i jest opalany wyłącznie drewnem liściastym lub iglastym. O walorach pieca kaflowego jego zdobniczych oraz nastrojowo twórczych, można by długo pisać, bo nic nie zastąpi ani ognia trzaskającego w palenisku, ani wiatru huczącego w kominie.

 

    Miłośnicy wiejskich domów na pewno docenią i dostrzegą jego zalety, a to, że częściej trzeba będzie sięgać po zmiotkę, to nic nie znaczy przy korzyściach, jakie płyną z faktu posiadania w domu prawdziwej, wiejskiej kuchni zbudowanej wraz z piecem kaflowym nadając jej unikalny charakter i niesamowity klimat z naszych dawnych lat szczególnie w nadchodzące zimowe wieczory.

 Sejneńszczyzna 

poznaj malowniczą krainę