Owoce leśne to letnie skarby prosto z lasu, a przyjemność ich zbierania oraz niepowtarzalne walory smakowe to nie jedyne zalety poziomek, malin, borówek, to także bogactwo witamin i minerałów, tak niezbędnych naszemu organizmowi.

18 lipca 2020

         Poziomka pospolita, malina właściwa, malina kamionka, borówka czernica oraz inne owoce leśne dla większości z nas kojarzą się z latem i wakacjami na wsi. Dla wielu roślin runa leśnego nadszedł czas owocowania, gdzie dominującym kolorem jest kolor czerwony. Kuszą nas przede wszystkim swoim smakiem, zapachem, aromatem i wyglądem. Aż ślinka cieknie!

         Owoce leśne są lekkostrawne i korzystnie wpływają na pracę przewodu pokarmowego. Powinny się znaleźć w naszej diecie zwłaszcza w okresie letnim. Piękna letnia pogoda zachęca do spacerów, więc może warto wybrać się do lasu i poszukać tam skarbów, w postaci owoców leśnych .

         Przenieść do malowniczego lasu, gdzie rosną poziomki, usiąść obok krzaka uginającego się pod ciężarem wygrzanych w słońcu kiści malin. Poczuć zapach lasu i zobaczyć pod nogami dywan z krzaków jagód borówki czernicy. Nie ma nic lepszego niż pożywienie pochodzące prosto z natury, towarzyszące nam od wieków.

         Po odpowiednim przygotowaniu dobroczynne właściwości owoców lasu wpłyną korzystnie na nasze zdrowie i samopoczucie. Pamiętając jednak, aby nie zbierać owoców, których my nie znamy. Warto mieć przy sobie przewodnik opisujący jadalne owoce, aby nie pomylić się i nie spożyć owoców trujących, bo takie też są w lesie.

          Żadne bowiem odmiany ogrodowe nie dorównują pod względem owocom leśnym, a samo zbieranie owoców w lesie jest dla wielu ludzi przyjemnością i możliwością bliskiego kontaktu z naturą , którego źródłem był i jest las. Las jest bogatą spiżarnią, do której warto czasem zaglądać i którą warto bliżej poznać.

      

 Sejneńszczyzna 

poznaj malowniczą krainę