Nastał czas jesiennych odlotów żurawi, na niebie możemy obserwować charakterystyczne klucze i nawoływania zwane klangorem, a po zimie te piękne ptaki  powrócą w nasze już wiosenne strony .

30 września 2022

    Dni mijają niepostrzeżenie, w swoim kalendarzu przyroda także ukazuje coraz więcej jesiennych akcentów. Spośród porannej, już jesiennej mgły słychać charakterystyczny głos żurawi. Żurawie swoją podróż rozpoczynają od intensywnego żerowania, żeby szczególnie młode ptaki mogły sprostać trudom migracji. Chodzi o to, żeby nabrać energii przed jesiennym odlotem, zbudować masę mięśniową.

 

  Żuraw należy do ptaków wędrownych i jest bardzo wytrwałym lotnikiem. Odlotom żurawi na zimowisko towarzyszy charakterystyczny kształt formacji, który jest ich cechą gatunkową. Jeden ptak przewodzi całej grupie układającej się w dwie linie odchodzące na boki, to tzw. klucz, który czasami pęka, tworząc skośne szeregi. Żurawie lecąc w kluczu mają ułatwiony lot, przez zmniejszony opór powietrza. Nie dotyczy to ptaka prowadzącego i zużywającego najwięcej energii, dlatego przewodnik co jakiś czas musi się zmieniać.

 

 Natomiast przelotom żurawi towarzyszy charakterystyczny głos nazywany klangorem przypominający trąbienie. Jest on słyszalny w promieniu kilku kilometrów i pomaga ptakom w komunikowaniu się, gdy lecą. Klangor ułatwia ptakom kontaktowanie się również w nocy lub podczas lotu na wysokości niskiego zachmurzenia. Moment, który żurawie wybierają na przelot jest typowy. W zależności jaka jest pogoda, ptaki odlatują we wrześniu jak i w październiku.

 

   Żuraw dziennie potrafi w sprzyjających warunkach pokonać nawet 800 km., prędkość lotu to 40 do 100 km/h. Lecą głównie na zachód Europy. Największa część zatrzymuje się w południowej Francji i w Hiszpanii. Ale sporo naszych żurawi można spotkać na Węgrzech i na półwyspie Apenińskim. Wrócą do nas w wiosną, zatem obserwujmy misterium odlotów tych pięknych ptaków na niebie i ich kluczy. To jest ostatnia okazja, aby posłuchać ich głosu, bo jesień trąbi na nas nie tylko tym żurawim pięknym klangorem.

 

      

 Sejneńszczyzna 

poznaj malowniczą krainę