Woda jest naturalnym środowiskiem życia, do których należą przedstawiciele różnych grup systematycznych. Nadecznik stawowy to najprymitywniejsze zwierzę wielokomórkowe. Organizm ten prowadzi osiadły tryb życia na stałe związany z podłożem. Zwykle występuje w koloniach, ale spotyka się również osobniki żyjące samotnie. Jego ciało zbudowane jest z komórek, bez właściwych tkanek. Natomiast wygląd ma zmienny, często krzewiasty, czasem bryłowaty. Rośnie na podwodnych przedmiotach, np. na kawałkach gałęzi i konarach drzew zanurzonych w wodzie, na trzcinach, kamieniach itp. Komórki są luźno ze sobą powiązane i zachowują zdolność do totipotencji, czyli do zmieniania się w dowolny rodzaj komórek o różnych funkcjach.
Nadecznik stawowy ma duże zdolności regeneracyjne, może odtworzyć cały organizm z niewielkiego fragmentu ciała. Posiada jednak szkielet mineralny lub organiczny. Kolor tej gąbki jak i kształt może być bardzo różny, zaczynając od zielonego przez żółty do brązowego. W dotyku jest miękki i śliski, świeżo wyjęty z wody posiada właściwą woń, przypominającą zapach grzybów. Wysokość jego ciała wynosi nawet 100 cm. Ciałem nadecznika żywi się wiele bezkręgowców, np. larwy jętek, chruścików, ochotek, które drążą w nich kanały i jamy.
Na powierzchni kolonii gąbki mogą żyć inne organizmy m.in. skorupiaki, ślimaki i glony. Natomiast nadecznik stawowy odżywia się głównie najdrobniejszymi organizmami planktonowymi, odfiltrowując je z wody. Jest wrażliwy na zanieczyszczenia wód i wykorzystywany jako organizm wskaźnikowy (bioindykator) czystości wody. Niewielu jednak wie, że należy do królestwa zwierząt, a tworzące charakterystyczne odnogi to przypominające miniatury gałęzie drzew, które w tym prymitywnym organizmie wykształciła natura w ciągu milionów lat pod powierzchnią wody.
Sejneńszczyzna
poznaj malowniczą krainę