Modrzew europejski jest drzewem szpilkowym dorastając do 40 metrów i odznaczając się dużą odpornością na mróz. Modrzewie należą do drzew światłożądnych, posiadające igły jasnozielone zebrane w tzw. „pęczki” o długości od 2 do 3 cm, grubości poniżej 1 mm. W przeciwieństwie do innych drzew iglastych igły modrzewia są bardzo delikatne i miękkie. Rośliny te chroniąc się zatem przed nadmierną utratą wilgoci oraz niesprzyjającymi warunkami, zrzucają igły by przetrwać tą wymagającą porę roku. Szyszki modrzewia są zmienne w pokroju, kuliste lub jajowate, osiągając długość do 4-6 cm i pozostają na drzewie przez wiele lat.
Modrzewiowe drewno posiada charakterystyczne pomarańczowożółte zabarwienie i jest średnio ciężkie, twarde i bardzo wytrzymałe. Drewno z modrzewia posiada dużą zawartość żywicy i z tego względu jest bardzo odporne na wilgoć, insekty i grzyby. Suche drewno modrzewia wytrzymuje nawet 1800 lat. Drewno modrzewiowe jest doskonałym materiałem konstrukcyjnym, zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz budynków. Od wieków cenione jest w budownictwie, a czego dowodem są liczne dworki, kościoły oraz inne budowle wznoszone z drewna modrzewiowego, które przetrwały wieki w dobrym stanie aż do dziś.
Z kolei żywica modrzewiowa jest bardzo cenionym produktem, zwłaszcza przez malarzy artystów. Wytwarza się z niej bowiem terpentynę wenecką, dodawaną do różnych farb. Dzięki niej pociągnięcia pędzla są swobodniejsze i bardziej płynne, a przejścia barw delikatniejsze. Przyjmuje się, iż farbami wzbogacanymi, tworzyli swoje epokowe dzieła, m.in. tacy mistrzowie pędzla, jak Rubens czy Rembrandt. W wierzeniach ludowych modrzew symbolizował młodość, urodę i odnowę życia.
Słowianie otaczali te drzewa czcią i miłością. Uważano, że wzmacnia siły witalne, poprawia humor, przywraca wiarę i umacnia cierpliwość. Patrząc na ogromny pień drzewa, można zachwycić się jego ogromem i fenomenem. Nie ma takich słów aby opisać zachwyt nad tym wspaniałym drzewem. Wielką radość poczułem w głębi, że mogłem zobaczyć i podziwiać tak wspaniały modrzew ten 120 letni cud natury.
Sejneńszczyzna
poznaj malowniczą krainę