Modrzew europejski (Larix decidua) w młodości szybko rośnie, jest drzewem długowiecznym osiągającym od 400 do 600 lat zrzucając igły na zimę, to nietypowa cecha jak na drzewa iglaste.

12 marca 2023

      Modrzew europejski jest drzewem szpilkowym dorastając do 40 metrów i odznaczając się dużą odpornością na mróz. Modrzewie należą do drzew światłożądnych, posiadające igły jasnozielone zebrane w tzw. „pęczki” o długości od 2 do 3 cm, grubości poniżej 1 mm. W przeciwieństwie do innych drzew iglastych igły modrzewia są bardzo delikatne i miękkie. Rośliny te chroniąc się zatem przed nadmierną utratą wilgoci oraz niesprzyjającymi warunkami, zrzucają igły by przetrwać tą wymagającą porę roku. Szyszki modrzewia są zmienne w pokroju, kuliste lub jajowate, osiągając długość do 4-6 cm i pozostają na drzewie przez wiele lat.

 

    Modrzewiowe drewno posiada charakterystyczne pomarańczowożółte zabarwienie i jest średnio ciężkie, twarde i bardzo wytrzymałe. Drewno z modrzewia posiada dużą zawartość żywicy i z tego względu jest bardzo odporne na wilgoć, insekty i grzyby. Suche drewno modrzewia wytrzymuje nawet 1800 lat. Drewno modrzewiowe jest doskonałym materiałem konstrukcyjnym, zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz budynków. Od wieków cenione jest w budownictwie, a czego dowodem są liczne dworki, kościoły oraz inne budowle wznoszone z drewna modrzewiowego, które przetrwały wieki w dobrym stanie aż do dziś.

 

   Z kolei żywica modrzewiowa jest bardzo cenionym produktem, zwłaszcza przez malarzy artystów. Wytwarza się z niej bowiem terpentynę wenecką, dodawaną do różnych farb. Dzięki niej pociągnięcia pędzla są swobodniejsze i bardziej płynne, a przejścia barw delikatniejsze. Przyjmuje się, iż farbami wzbogacanymi, tworzyli swoje epokowe dzieła, m.in. tacy mistrzowie pędzla, jak Rubens czy Rembrandt. W wierzeniach ludowych modrzew symbolizował młodość, urodę i odnowę życia.

 

  Słowianie otaczali te drzewa czcią i miłością. Uważano, że wzmacnia siły witalne, poprawia humor, przywraca wiarę i umacnia cierpliwość. Patrząc na ogromny pień drzewa, można zachwycić się jego ogromem i fenomenem. Nie ma takich słów aby opisać zachwyt nad tym wspaniałym drzewem. Wielką radość poczułem w głębi, że mogłem zobaczyć i podziwiać tak wspaniały modrzew ten 120 letni cud natury. 

      

 Sejneńszczyzna 

poznaj malowniczą krainę