Lipiennik Loesela (Liparis loeselii) jest małym, niepozornym, ciepłolubnym storczykiem torfowisk alkalicznych, gdzie jego zielonawe kwiaty pojawiają się dopiero w siódmym roku od wykiełkowania nasion.

11 lipca 2023

   Lipiennik Loesela to niepozorny storczyk o zielonawej barwie, dorastający od 10 do 20 cm wysokości. Jego łodyga wyrasta z jajowatej pseudo bulwy otulonej liściowymi pochwami. Kwiatostan składa się od 3 do 8 kwiatów. Kwiaty to małe, niepozorne są najczęściej zielonawe na krótkich szypułkach. Jego nazwa gatunkowa - lipiennik Loesela stanowi hołd złożony niemieckiemu botanikowi z okolic Królewca, Johannesowi Loeselowi (1607-1655). Okres kwitnienia tego storczyka rozpoczyna się w maju, a kończy w lipcu.

 

    Lipiennik Loesela rośnie na torfowiskach niskich na podłożu węglanowym, bądź zasilanych wodami podziemnymi, bogatymi w związki wapnia. Ciekawostką jest fakt, że lipiennik Loesela zaczyna kwitnąć nie wcześniej niż w siódmym roku od skiełkowania. Nie mniej ciekawy jest rozwój samej rośliny, gdzie we wczesnych stadiach rozwojowych, roślina potrzebuje partnera mikoryzowego. To oznacza że korzeń lipiennika, jego pseudo bulwa musi wejść w symbiozę z grzybem. Niepozorny storczyk lubi spory dostęp do światła, a co za tym idzie jest także ciepłolubny.

 

   Po 1980 r. zostało potwierdzone lub odkryte około 100 miejsc występowania lipiennika. Najwięcej stanowisk tego storczyka znajduje się w północno - wschodniej, zachodniej i środkowej części kraju. Roślina objęta w Polsce ścisłą ochroną gatunkową. Kategoria zagrożenia w Polsce według Polskiej czerwonej księgi roślin: VU (vulnerable) - narażony. W związku z tym, gdy podczas swoich leśnych wędrówek natraficie na ten niezwykły okaz, to nie niszczcie go, nie zrywajcie pozwólcie mu rosnąć w jego naturalnym środowisku, a tym samym wzbogacając naturalną bioróżnorodność.  

 Sejneńszczyzna 

poznaj malowniczą krainę