Lilia złotogłów (Lilium martagon) to arystokratka wśród leśnych kwiatów, jest symbolem wykorzystywanym od wieków w chrześcijaństwie, stała się godłem harcerstwa, a w heraldyce to symbol francuskiej linii Burbonów.

21 lipca 2023

  

     Lilia złotogłów uznawana jest za jedną z najpiękniejszych roślin we florze polskiej, a jej polska nazwa nie wzięła się od koloru kwiatu, ale od złożonej z licznych łusek jej cebuli, która jest koloru żółtozłotego. Ta bardzo okazała bylina osiąga od 40 cm do 150 cm wysokości ma duże charakterystyczne kwiaty ok. 7 cm średnicy w kształcie turbanu. Barwa jej ciemno nakrapianych płatków w zależności od stanowiska może być różowo - czerwona, posiada duże pręciki z pomarańczowymi pylnikami skierowane ku dołowi. Intensywnie pachnące kwiaty przywabiają dużą liczbę owadów.

 

     Jednak z powodu specyficznej budowy kwiatów (płatki okwiatu są gładkie i śliskie) owady mają sporą trudności z utrzymaniem się na ich powierzchni. Tylko niektóre motyle potrafią pobierać nektar za pomocą długich trąbek, zawisając niczym helikoptery nad kwiatami. Lilia złotogłów kwitnie od czerwca do lipca, możemy ją znaleźć w widnych lasach mieszanych i liściastych. Prócz lasów lubią także polany i przesieki. Ogółem, znajdziemy je tam, gdzie człowiek jest rzadkim gościem. W erze rywalizacji przydomowych ogródków wykopywano je masowo z naturalnych siedlisk, przed całkowitą zagładą uchroniła je ustawa o ochronie gatunku. Lilia złotogłów objęta jest w Polsce ścisłą ochroną gatunkową od 1946 roku.

 

      Niezwykły kształt kwiatów lilii znalazł również swoje stałe miejsce w sztuce ludowej (motyw zdobniczy) czy symbolice chrześcijańskiej (oznaka czystości i niewinności). Stanowi też wzór heraldyczny (motyw dekoracyjny, o kształcie trójpłatkowego kwiatu lilii, np. lilijka harcerska). Niektórzy przypisują jej nawet magiczne właściwości. Od niepamiętnych czasów lilia symbolizuje chwałę, królewskość i majestat. Sporo trzeba się było nachodzić by odnaleźć w dużym oddaleniu pojedyncze kwitnące rośliny. Wędrując letnią porą po puszczańskich kniejach zachęcam aby chociaż trochę przyjrzeć się tym pięknym i jakże urokliwym leśnym kwiatom, naprawdę warto.

      

 Sejneńszczyzna 

poznaj malowniczą krainę