Sejneńszczyzna 

poznaj malowniczą krainę

To jest element tekstowy. Kliknij ten element dwukrotnie aby edytować tekst. Możesz też dowolnie zmieniać rozmiar i położenie tego elementu oraz wszelkie parametry wliczając w to tło, obramowanie i wiele innych. Elementom tekstowych możesz też ustawić animację, dzięki czemu gdy użytkownik strony wyświetli je na ekranie pokażą się one z wybranym efektem.

     Lasy Puszczy Augustowskiej to wyjątkowi świadkowie historii, gdzie wśród leśnych ostępów, w gęstwinie drzew, przy leśnych drogach i ścieżynach nierzadko możemy zobaczyć krzyże, cmentarze czy pojedyncze mogiły przypominające o ofiarach II wojny światowej.

 

     Większość z tych miejsc jest zadbana, odwiedzana przez leśników, rodziny oraz lokalnych mieszkańców, dla których pielęgnowanie pamięci o zmarłych jest ważne. Na terenie lasów Puszczy Augustowskiej takich miejsc jest wiele.

 

     Lasy są niemymi i cichymi świadkami burzliwych wydarzeń z dziejów naszej Ojczyzny i kryją w sobie miejsca pełne wyjątkowych historii. Wiele miejsc pamięci związanych jest bezpośrednio z bohaterami, którzy często ginęli za wolność ojczyzny w czasie wojen i powstań narodowych.

 

    Jak dawniej pisał poeta: „Ojczyzna to ziemia i groby, Narody tracąc pamięć - tracą życie" (C. K. Norwid). Nie omijajmy ich, są bowiem świadectwem, aby przekazać następnym pokoleniom spuściznę tradycji, kultury oraz pamięci o tym co było ważne w dziejach naszego narodu.   

02 listopada 2020

Leśne miejsca pamięci,  mogiły i samotne pomniki z leśnej głuszy przypominające o wydarzeniach z dziejów naszej Ojczyzny, to miejsca pełne historii, o których w ostatnim czasie trzeba i warto pamiętać.