Leśne miejsca pamięci,  mogiły i samotne pomniki z leśnej głuszy przypominające o wydarzeniach z dziejów naszej Ojczyzny, to miejsca pełne historii, o których w ostatnim czasie trzeba i warto pamiętać.

02 listopada 2020

     Lasy Puszczy Augustowskiej to wyjątkowi świadkowie historii, gdzie wśród leśnych ostępów, w gęstwinie drzew, przy leśnych drogach i ścieżynach nierzadko możemy zobaczyć krzyże, cmentarze czy pojedyncze mogiły przypominające o ofiarach II wojny światowej.

 

     Większość z tych miejsc jest zadbana, odwiedzana przez leśników, rodziny oraz lokalnych mieszkańców, dla których pielęgnowanie pamięci o zmarłych jest ważne. Na terenie lasów Puszczy Augustowskiej takich miejsc jest wiele.

 

     Lasy są niemymi i cichymi świadkami burzliwych wydarzeń z dziejów naszej Ojczyzny i kryją w sobie miejsca pełne wyjątkowych historii. Wiele miejsc pamięci związanych jest bezpośrednio z bohaterami, którzy często ginęli za wolność ojczyzny w czasie wojen i powstań narodowych.

 

    Jak dawniej pisał poeta: „Ojczyzna to ziemia i groby, Narody tracąc pamięć - tracą życie" (C. K. Norwid). Nie omijajmy ich, są bowiem świadectwem, aby przekazać następnym pokoleniom spuściznę tradycji, kultury oraz pamięci o tym co było ważne w dziejach naszego narodu.   

 Sejneńszczyzna 

poznaj malowniczą krainę