Kwiatowy wiosenny wyścig geofitów ku słońcu, gdzie wiosna to czas dla tych leśnych "sprinterów", od którego zależy czy zdążą się rozwinąć, zakwitnąć i dzięki temu wydać plon.

24 marca 2020

         

       Wiosna to czas, gdy las odkrywa swoje piękno poprzez budzącą się do życia przyrodę. Świat przyrody podpowiada nam, że na samym dnie lasu trwa wyścig z czasem roślin runa ocieplonych promieniami wiosennego słońca rozpoczynając ich intensywny wzrost. Wiosna jest jedynym takim momentem w całorocznym cyklu życia wielogatunkowego lasu, a energia tej pory roku jest dynamiczna, krąży w przyrodzie z całą mocą.

        Geofity to rośliny cebulowe lub kłączowe prowadzące wegetację tylko wiosną, muszą rozwinąć liście i zakwitnąć zanim znajdujące się ponad nimi korony drzew zazielenią się i całkowicie zacienią dno lasu. Gdy zakwitną widok jest niezapomniany. Muszą zdążyć zakwitnąć i przyciągnąć do siebie owady, aby nasiona mogły się zawiązać i stworzyć nowe pokolenie geofitów.

        Wczesną wiosną możemy w naszych lasach podziwiać eksplozje barw, przepięknych kwiatów z których najbardziej rozpoznawalne są: podbiał pospolity, przylaszczka pospolita, ziarnopłon wiosenny, zawilec żółty, zawilec gajowy oraz inne. Wyścig tych roślinnych geofitów trwa ku słońcu w najlepsze, warto wybrać się do lasu, aby móc zaobserwować to wyjątkowe zjawisko.                Powtarzające się co roku, ale za każdym razem, po długiej zimie budzi w nas zachwyt i wiosenną nadzieję. Jednym słowem od tych małych leśnych roślinek dostajemy ogromną dawkę wiosennego optymizmu i to całkiem gratis.

 

 Sejneńszczyzna 

poznaj malowniczą krainę