Sejneńszczyzna 

poznaj malowniczą krainę

         

       Wiosna to czas, gdy las odkrywa swoje piękno poprzez budzącą się do życia przyrodę. Świat przyrody podpowiada nam, że na samym dnie lasu trwa wyścig z czasem roślin runa ocieplonych promieniami wiosennego słońca rozpoczynając ich intensywny wzrost. Wiosna jest jedynym takim momentem w całorocznym cyklu życia wielogatunkowego lasu, a energia tej pory roku jest dynamiczna, krąży w przyrodzie z całą mocą.

        Geofity to rośliny cebulowe lub kłączowe prowadzące wegetację tylko wiosną, muszą rozwinąć liście i zakwitnąć zanim znajdujące się ponad nimi korony drzew zazielenią się i całkowicie zacienią dno lasu. Gdy zakwitną widok jest niezapomniany. Muszą zdążyć zakwitnąć i przyciągnąć do siebie owady, aby nasiona mogły się zawiązać i stworzyć nowe pokolenie geofitów.

        Wczesną wiosną możemy w naszych lasach podziwiać eksplozje barw, przepięknych kwiatów z których najbardziej rozpoznawalne są: podbiał pospolity, przylaszczka pospolita, ziarnopłon wiosenny, zawilec żółty, zawilec gajowy oraz inne. Wyścig tych roślinnych geofitów trwa ku słońcu w najlepsze, warto wybrać się do lasu, aby móc zaobserwować to wyjątkowe zjawisko.                Powtarzające się co roku, ale za każdym razem, po długiej zimie budzi w nas zachwyt i wiosenną nadzieję. Jednym słowem od tych małych leśnych roślinek dostajemy ogromną dawkę wiosennego optymizmu i to całkiem gratis.

 

24 marca 2020

Kwiatowy wiosenny wyścig geofitów ku słońcu, gdzie wiosna to czas dla tych leśnych "sprinterów", od którego zależy czy zdążą się rozwinąć, zakwitnąć i dzięki temu wydać plon.