Sejneńszczyzna 

poznaj malowniczą krainę

     Krzew jest pokryty rozciągającą się z ziemi do samej korony siecią. Za te dość nietypowe i rzadkie zjawisko odpowiadają gąsienice namiotników tworząc na roślinach gęste, pajęczynowate oprzędy w kształcie namiotów, które robią na nas interesujące wrażenie i trudno przejść koło nich obojętnie. Kiedy liczebność gąsienic jest bardzo duża, sieci pokrywają całkowicie roślinę, która wygląda upiornie i przywodzi na myśl obrazy żywcem wyjęte z horrorów. W niej znajdują się gniazda z ogromną liczbą larwy namiotnika.

 

     Owad ten ma kilka odmian, a jedną z najpopularniejszych jest namiotnik jabłoniowy, który nie pogardzi również głogiem i tarniną. Motyle, samice, składają jaja na gałęziach drzew, pokrywając je wydzieliną, która twardnieje i chroni jaja. Po wykluciu się z jaj gąsienice tworzą wokół gałęzi, na których żerują oprzędy, przypominające pajęczyny czy wręcz swoisty namiot, stąd ich nazwa. Zabezpiecza on je przed wiatrem, deszczem i naturalnymi wrogami. Pod takim namiotem może żyć nawet kilkadziesiąt gąsienic pożerających liście i pączki, niszcząc całe drzewo, są w stanie zjeść całe owoce, a nawet korę.

 

     Namiotnik jest ścisłym monofagiem, czyli gatunkiem odżywiającym się tylko jednym rodzajem pokarmu. Namiotniki już tak mają w zwyczaju, że nie wiadomo skąd pojawiają się raz na kilka lat, narobią szkód i odlatują. Larwy absolutnie nie są szkodliwe dla człowieka. Pocieszeniem może być też fakt, że inwazja namiotnika może trwać najwyżej 2-3 sezony, potem owad znika nawet na 10 lat. Larwy zmienią się w motyle i odlecą i na kilka lat będzie spokój. Drzewa jednak nie są skazane na zagładę, gdzie po kilkunastu dniach wypuszczą nowe liście.

10 czerwca 2021

Krzew opleciony pajęczynowatym oprzędem, to nie atak pająków, choć to wygląda jak z horroru, jest zupełnie naturalnym, ale rzadkim zjawiskiem. Za tę dość nietypową dekorację odpowiada motyl namiotnik trzmieliniaczek , a właściwie jego gąsienice.