Krasnopolskie witacze dożynkowe, te dekoracje robią niesamowite wrażenie, a pomysłowość mieszkańców nie zna granic, ich kreatywności można im tylko pozazdrościć, gdzie pracy starczyło dla każdego i bynajmniej nie był to słomiany zapał.

04 września 2020

      Sposoby celebrowania dożynek (święta plonów) różnią się w zależnie od regionu i danej miejscowości. Ale pewne elementy pozostają takie same: chleb z ostatniego zboża zebranego w roku, symboliczne dary z plonów, które przy okazji dają rolnikom możliwość demonstrowania gospodarskich sukcesów, oraz wspólne biesiadowanie. Tak zazwyczaj żegna się na wsi lato i symbolicznie zamyka pomyślne zbiory na kolejny rok. Jednak od pewnego czasu towarzyszą im coraz to nowe elementy.

 

      Przy drodze prowadzącej do wsi na dożynki zapraszają wymyślne konstrukcje: rzeźby, postacie, całe zaaranżowane scenki wykonane z balotów lub kostek słomy. Przejeżdżając drogą krajową przez gminę Krasnopol nie sposób przegapić faktu, że to właśnie Krasnopol będzie w tym roku gospodarzem diecezjalnych dożynek. Taka słomiana inspiracja, jako sympatyczna tradycja z okolic przypominają czasami dosłownie, które niezmienną popularnością cieszą się względnie proste do wykonania postacie gospodarzy. Walcowaty kształt balotów zachęca, żeby przerobić je na jakieś komiczne postacie: gospodarza z gospodynią, pszczołę, krowę, kury czy świnki.

 

       Często towarzyszą im rymowane hasła, w stylu „Krasnopol, to wieś z tradycjami, krowy sobie tu chowamy, a was wszystkich na dożynki diecezjalne, serdecznie zapraszamy”. Zdarza się, że mieszkańcy wyjątkowo biorą sobie do serca zadanie zbudowania imponującego „witacza”, wtedy powstają kunsztowne scenki rodzajowe, czy całe słomiane postacie zwierząt , zwłaszcza gdy organizowany jest konkurs na najbardziej pomysłowe dekoracje. Mieszkańcy na pewno poświęcili na przygotowanie witaczy mnóstwo czasu. Najważniejsze jednak, że cel promocyjny został osiągnięty.

 

       Skąd wziął się pomysł na słomiane dożynkowe rzeźby, nie wiadomo. Zapewne pomysł wziął się z samej wsi. Układając baloty słomiane do magazynowania na dalszy okres, jeden rząd na drugim i dalej, powstawały różne ciekawe formy walcowe. A od takiego układania, droga niedaleka do pomysłu i ciekawych słomianych rzeźb. Z pewnością można zakładać, że to element krajobrazu nowoczesnej polskiej wsi, gdzie przy komponowaniu rzeźb pomagają w pełni zmechanizowane maszyny.

 

       Choć dekoracje są nowym ciekawym pomysłem gminy Krasnopol przygotowanym na diecezjalne dożynki, to powstały w rezultacie upowszechnienia się nowych technologii rolniczych, ale też nowych stylów życia wsi. Niezależnie od tego, warto się przyglądać nowym dożynkowym dekoracjom i patrzeć, jak ewoluują. To świeże zjawisko, jego rodzaj humoru, jego ikonografia wszystko to mówi coś o tym, jak żyjemy na tej krasnopolskiej sielskiej wsi.     

 Sejneńszczyzna 

poznaj malowniczą krainę