Sejneńszczyzna 

poznaj malowniczą krainę

     Zima nastała na dobre, w tym okresie do naszych karmników „pukają” rozmaici skrzydlaci goście, z nadzieją na ziarnisty poczęstunek. Takim ciekawskim skrzydlatym ptakiem jest kowalik zwyczajny. Zimową porą zjada nasiona i drobne owoce, również też nasiona drzew liściastych i iglastych oraz zbóż jak: jęczmień, owies oraz słonecznik. Czasami może się wydawać, że to całe stado kowalików odwiedza karmnik i wynosi z niego ziarna słonecznika, tymczasem jest to jeden ptak albo para. W pośpiechu „połykają” kilka nasion słonecznika i znikają, by za chwilę pojawić się znowu. Okazuje się, że wcale tych nasion nie połykają, a jedynie chowają pod język i odlatują, by je schować. Myli się jednak ten, który sądzi, że wszystkie nasiona są natychmiast zjadane.

 

     Kowalik, będąc stworzeniem rozważnym, chowa ziarna na „czarną godzinę” w rozmaitych szczelinach w korze drzew. Kowalik posiada smukłą sylwetkę, dużą głowę, krótki ogon oraz długi, szary dziób, przypominający dziób dzięciołów. Długość ciała kowalika wynosi 13-14 cm, a rozpiętość skrzydeł to 23-27 cm, masa to 20-25 g. Ptak ten ma szaroniebieski grzbiet, białe policzki i podbródek, czarny pasek biegnący od dzioba do szyi i przechodzący przez oko, oraz białawy lub rdzawy brzuch. Kolor spodu ciała zależy od rejonu występowania. U ptaków z zachodniej i południowej Europy brzuch jest rdzawy, a u ptaków z Europy północnej i wschodniej - białawy. Samce i samice ubarwione są podobnie. Podobnie jak większość naszych ptaków w Polsce kowalik zwyczajny objęty jest ścisłą ochroną gatunkową.

 

     Kowalik zwyczajny to bardzo ciekawy ptak, gdzie w poszukiwaniu pożywienia często chodzi po pniu głową w dół. Potrafi to jako jeden z nielicznych ptaków, a w Polsce jako jedyny. Z zachowania rozrabiaka: mało towarzyski, wścibski, potrafi przegonić konkurentów. Ten stały gość w karmniku trzyma w ryzach sikorki, gdzie na jego widok grzecznie przysiadają na pobliskim krzaku porzeczki i czekają, aż zaspokoi apetyt, co może nieco usprawiedliwiać jego ciężki charakter, taki jest ten kowalik.

03 stycznia 2023

Kowalik zwyczajny (Sitta europaea), zwany też bargiel, to częsty bywalec naszych zimowych karmników, potrafiący utrzymać w ryzach sikorki, taki to skrzydlaty rozrabiaka z charakterkiem.