Kapliczki murowane i drewniane tworzą nieodłączny element krajobrazu, są jej bogactwem i przejawem ludowej religijności, stanowiąc cząstkę dziedzictwa kulturowego i etnograficznego Sejneńszczyzny.

10 listopada 2021

     Kapliczki murowane i drewniane stanowią nieodłączny element krajobrazu Sejneńszczyzny. Są jej bogactwem i przejawem ludowej religijności, stanowią cząstkę dziedzictwa kulturowego. Zawsze były i są miejscem ważnym dla lokalnych społeczności. Na ogół mijamy je obojętnie, nie zastanawiamy się nad tym, dlaczego i kto je postawił. Tymczasem każda kapliczka czy murowana, czy drewniana ma własną historię i swego fundatora.

 

   Zbudowane w miejscach uznawanych za szczególnie znaczące. Postawione były w dowód wdzięczności za doznane łaski i dla upamiętnienia ważnych wydarzeń w życiu fundatora. Wzniesiono je też w określonej intencji, prosząc o łaskę Boga. Powstawały przeważnie w XIX wieku, w latach wojen, głodów i epidemii, które co jakiś czas dziesiątkowały ludność. Nie lokalizowano ich w miejscach przypadkowych, najczęściej na rozstajach dróg, przy dawnych szlakach drogowych, na historycznych wzgórzach.

 

    Miejscowe kapliczki mają mniej lub bardziej wyszukaną formę. Niezwykle okazale prezentują się kapliczki, które mają postać domków, z wewnętrzną figurą Matki Boskiej i postacią Chrystusa. Kapliczki takie najczęściej zwieńczone są krzyżem żelaznym. Natomiast najstarsze kapliczki na Sejneńszczyźnie zwieńczone są krzyżem kowalskiej roboty. Pozornie wydaje się, że ich czas minął. Zdawałoby się, że nikt się przy nich nie zatrzymuje, nikt nie zwraca uwagi. Jednak kwiaty ozdabiające figurę, przystrzyżona wokół trawa, świadczą czyjąś troskę. To przejaw wiary i szacunku dla przodków, ale także pozostawienia potomnym śladu po czasach dzisiejszych.

 

  Kapliczki z tereny Sejneńszczyzny to cenne zabytki kultury stanowiące wielkie osiągnięcie ludowej sztuki sakralnej. Wymagają szczegółowej inwentaryzacji, fachowego opisu, niektóre prac konserwatorskich oraz wpisania ich do ewidencji zabytków. Brak przekazu międzypokoleniowego powoduje, że zapomnieniu ulegają opowieści o ważnych wydarzeniach, które były powodem ich wznoszenia często zacierając ich regionalny i historyczny wymiar Sejneńszczyzny.       

 

 Sejneńszczyzna 

poznaj malowniczą krainę