Najczęściej spotykaną barwą wody w jeziorach jest barwa niebieska. Barwa wody zmienia się w zależności od ilości związków organicznych oraz mineralnych zawartych w wodzie. Wynika to z liczby organizmów, które żyją w tym środowisku oraz wysokiej temperatury i związanej z nią cyrkulacją wody.
Na barwę wody w jeziorze największy ma na to wpływ, co się w niej odbija, ponieważ woda absorbuje promienie słoneczne, które zależnie od warunków atmosferycznych i otoczenia nadają jej różnorodne odcienie. Również człowiek także ma wpływ na barwę wody. Niestety dość często wiąże się to także z zanieczyszczeniem wody. Warto te działania ograniczyć, aby zadbać o swoje środowisko i jakość wody.
Mówiąc ogólnie, że na barwę wody ma wpływ to wszystko, co znajduje się w, nie tylko nad nią (słońce, światło), również pod jej powierzchnią (dno, rośliny, kamienie )oraz w jej sąsiedztwie (rosnące obok zielone drzewa). Ponieważ trudno o identyczne otoczenie w różnych miejscach krajobrazu Sejneńszczyzny, dlatego woda wodzie jest swą barwą nierówna. Dzięki różnorodności danego środowiska możemy cieszyć się tak wieloma barwami wody, które jeszcze bardziej podkreślają jej wartość.
Błękity, zielenie, odcienie szarości czy granatu, a nawet ponurej czerni, ta cała paleta barw kojarzy się z różnymi nastrojami. Dlatego patrzenie na wodę nigdy się nie znudzi i zawsze będzie źródłem twórczych i pozytywnych inspiracji.
Niesamowity krajobraz zdominowany przez ich wody, a także występująca tu flora to wysublimowana uczta dla naszego wzroku. W takich miejscach można bez końca zachwycać się pięknem jezior i okolic stworzonych przez naturę, gdzie jest ona najsilniejszym magnesem dla ludzi lubiących wypoczynek na wodnych barwnych elementach malowniczego krajobrazu Sejneńszczyzny.
Sejneńszczyzna
poznaj malowniczą krainę