Sejneńszczyzna 

poznaj malowniczą krainę

       

         Nenufary to jedne z najbardziej wyjątkowych roślin, rosną w miejscach, gdzie woda w jeziorach i rzekach jest czysta. Właśnie w takich zakątkach spotkać można kwitnące nenufary. Często pokrywają taflę całego jeziora albo porastają gęsto brzegi rzeki. Wybierają bowiem miejsca, gdzie człowiek nie ingeruje w przyrodę, a brzegi jezior i rzek są nieuregulowane. To kwiaty słońca, kiedy tylko zaświeci na niebie, wtedy otwierają swoje piękne, zjawiskowe kielichy.          Grzybienie białe ( Nymphaea) to po grecku roślina nimf - mitologicznych boginek, które zamieszkiwały lasy, łąki i strumyki. Niezwykła uroda tych kwiatów była inspiracją wielu twórców dzieł malarskich,literackich i filmowych.

         Francuski malarz Claude Monet stworzył 250 obrazów przedstawiających grzybienie białe. Te kwiaty pokochała maleńka dziewczynka z krainy baśni Hansa Christiana Andersena "Calineczka". To właśnie one służyły jej za kołyskę i schronienie na wielkim stawie. Natomiast scena pochodząca z filmu „Noce i dnie” kiedy to Józef Toliboski w białym garniturze wchodzi do stawu i zbiera nenufary dla Barbary Niechcic przeszła do historii polskiego filmu.

         Kiedy jest wiatr, ogromne ciemnozielone liście z długim ogonkiem w zależności od głębokości wody nawet do 2,5 m kołyszą się na wodzie, a kwiaty poruszają się do rytmu, tak jakby tańczyły walca. Kwiaty i liście lilii wodnych utrzymują się na wodzie, ponieważ w liściach oraz w ogonku mają specjalne komory powietrzne, powodujące, że roślina sama wypływa nad poziom wody. Białe duże kwiaty do 12 cm., są bardzo charakterystyczne, gdyż mają ciemnozielone, owalne liście i kwiaty o mięsistych płatkach, kwitną od czerwca do września. Niestety bardzo krótko, gdyż tylko cztery dni. Ich zapach jest bardzo delikatny i miły dla otoczenia.

         Pamiętajmy jednak, że lilie wodne są gatunkiem chronionym, od 2004 częściowo , ochrona dotyczy roślin dziko rosnących na stanowiskach naturalnych. Możemy je podziwiać, ale tylko oczami. Dbajmy zatem o nasze naturalne środowisko wodne, aby te okazałe kwiaty cieszyły nas długo swoim zjawiskowym wyglądem. 

06 lipca 2020

Grzybienie białe (Nymphaea alba), nazwane zwyczajowo nenufarami bądź liliami wodnymi, które można uznać za jedne z najpiękniejszych roślin wodnych, gdzie zarówno kwiaty,  jak i liście unoszą się na wodzie i delikatnie falują pod wpływem wiatru.