Geofity są roślinami runa lasów liściastych żyjąc krótko, muszą zdążyć wykiełkować, zakwitnąć, dać się zapylić oraz zdążyć zaowocować zanim na drzewach rozwiną się liście, taki szybki start.

09 kwietnia 2024

     Wiosna to doskonały czas by rozpocząć leśne wędrówki. To także czas, gdy las odkrywa swoje piękno poprzez budzącą się do życia przyrodę. Leśni turyści nie zawsze zwracają uwagę na świat roślin, a jest on wbrew pozorom niezwykle fascynujący. Właśnie teraz można zobaczyć w lesie „leśnych sprinterów". Czym, że one są ? To rośliny znane jako geofity, gdzie cały ich okres wegetacyjny musi zmieścić się w bardzo krótkim czasie.

 

   Do pierwszych geofitów wiosennych należą: śnieżyczka przebiśnieg, przylaszczka pospolita,  zawilec gajowy, zawilec żółty, miodunka ćma, czosnek niedźwiedzi. Oczywiście geofitów znajdziemy jeszcze wiele gatunków, które mogą cieszyć nasze oczy pięknymi barwami. Większą część roku spędzają pod ziemią jako kłącza, bulwy lub cebule. Jednak gdy tylko nadejdzie pierwsze ocieplenie możemy zobaczyć ich kwiaty licznie występujące w runie leśnym. Rośliny te często występują w lasach, zagajnikach lub w pobliżu drzew. Wczesną wiosną, gdy na drzewach jeszcze nie zdążyły pojawić się liście, wtedy to do runa leśnego dociera najwięcej światła słonecznego.

 

     Co ciekawe u roślin tych w znakomitej większości najpierw pojawiają się kwiaty a dopiero później liście. Ich celem jest jak najszybsze zapylenie, wydanie owoców i nasion zanim na drzewach pojawią się liście i zacienią runo leśne. Póki na drzewach jeszcze nie rozwinęły się liście z pewnością dostrzeżemy piękne kwiaty rodzimych geofitów wiosennych, a z pewnością to tylko doda jeszcze więcej przyrodniczej atrakcyjności naszemu regionowi.         

 Sejneńszczyzna 

poznaj malowniczą krainę