Nad kwitnącymi kwiatami unosi się kolorowy motyl, którego nie sposób przegapić, a jest nim czerwończyk dukacik. Występuje w niemal całej Europie, w Turcji i Azji Środkowej aż po Mongolię. To motyl o dziennej aktywności, preferujący miejsca nasłonecznione, porośnięte licznymi kwiatami i roślinami. Motyla tego można spotkać w lesie, na polanach, łąkach i skrajach lasów oraz w miejscach gdzie rośnie szczaw.
Jest to bowiem roślina, którą żywią się gąsienice tego pięknego, choć niewielkiego motyla, którego długość przedniego skrzydła wynosi 1,7-2,0 cm, a rozpiętość skrzydeł to 35-40 mm. Najbardziej charakterystyczną jego cechą są jaskrawo połyskujące skrzydła w kolorze głęboko pomarańczowym, niemal czerwonym. Tak zabarwione skrzydła mają wyłącznie samce tego gatunku.
Samice dukacika, choć bardziej efektowne i tak nie są w stanie doścignąć połyskliwością łusek rodzaju męskiego. Motyle te są bardzo aktywne w czasie słonecznej pogody, gdzie zwykle spędzają ok. 2 minuty na wybranym kwiecie, a później przefruwają szybko na inną roślinę. Natomiast w późnych godzinach popołudniowych lub gdy jest pochmurno, siadają na łodygach roślin trawiastych lub na liściach roślin zielnych wygrzewając się ze skrzydłami pół otwartymi z głową skierowaną w dół.
Czerwończyka dukacika, możemy spotkać od połowy czerwca do sierpnia. Nie jest gatunkiem zagrożony wyginięciem. Obserwowanie tego motyla występującego na kwiatach i roślinach jest prawdziwą ucztą dla oczu. Fascynuje jego urok, delikatność jak i barwa, gdzie motyl czerwończyk dukacik wita nas swoimi jaskrawymi skrzydłami w letnich promieniach słońca.
Sejneńszczyzna
poznaj malowniczą krainę