Czarka szkarłatna (Sarcoscypha  coccinea) to jedna z najbardziej zjawiskowych oznak przedwiośnia, będąca grzybowym odpowiednikiem kwitnących przebiśniegów, która bardziej przypomina pucharek dla krasnoludka.

01 marca 2020

         

          Na malowniczej Suwalszczyźnie, nazwanej polskim biegunem zimna tegoroczna zima jest najłagodniejsza od dziesięcioleci. Bezśnieżna zima w tych stronach ma też swoje zalety. Wybierając się na spacer i wędrówkę do lasu, można lutym i marcu pokusić się o poszukiwanie śladów wiosny. Dodatnie temperatury jakie panują na Suwalszczyźnie, sprzyjają pojawieniu się pierwszych zwiastunów wiosennych.

         Pierwsze, co rzuca się nam w oczy w malowniczej bezlistnej kniei, to czarki szkarłatne. Te grzybowe odpowiedniki kwitnących przebiśniegów są naj­bar­dziej zja­wi­sko­wym znakiem przed­wio­śnia. Charakteryzują się jaskrawą barwą wewnętrznej środka czarki, która jest czerwona, lub zależnie od osobnika może też być szkarłatna, jasno i ciemnoczerwona. Warstwa zewnętrzna tego owocnika jest delikatnie ziarnista i ma barwę dużo bledszą, jasnoróżową lub niemal białą.               Owocnik czarki od 2 do 5 cm średnicy ma kształt miseczki lub płaskiego kieliszka, u którego brzegi są na początku podwinięte z kształtem zbliżonym do kociołka z niewielkim otworem. Całość trzyma się na krótkim trzonku mocno tkwiącym w podłożu. Czarki szkarłatne potrzebują wilgotnego środowiska. W zasadzie nie posiadają smaku, a jedynie nieznaczny posmak rzodkiewkowo - ziemisty.

         Ze względu na niewielkie rozmiary swoich owocników nie znajdują większego zastosowania w kuchni. W kraju były gatunkiem ściśle chronionym, kiedy od 9 października 2014 r. zostały wykreślone z listy gatunków grzybów chronionych. Warto więc spacerować w malowniczym lesie u progu wiosny, uważnie się dookoła rozglądajac i patrząc sobie pod nogi, by zobaczyć te niezwykłe grzyby.

         Tak więc natura przydzieliła grzybom na przedwiośniu ważne i odpowiedzialne zadanie. Nie powinniśmy niszczyć żadnych grzybów, nawet tych nam nie znanych i nietypowych. Na właściwe dla nas grzybobranie jesienne, przyjdzie jeszcze czas. Bo grzyby wspólnie z bakteriami poprzez swoją działalność są gwarancją trwanie życia na Ziemi. I oczywiście nas samych.

 Sejneńszczyzna 

poznaj malowniczą krainę