Chrobotek Floerkego jest niby grzybem, niby porostem. Z jednej strony zaliczany jest do grzybów z rodziny chrobotkowatych, z drugiej ze względu na symbiozę z glonami, zaliczany jest do porostów. Charakterystyczne dla tego gatunku są liczne czerwone owocniki (apotecja), które są widoczne nawet z dużej odległości. Chrobotka tego można spotkać przeważnie na murszejącym drewnie na starym składzie. Podecja (trzonek) pałeczkowaty, na szczycie zgrubiały, nie tworzy kieliszków jak czerwono owocnikowy chrobotek koralkowy. Chrobotek Floerkego tworzy też nieco większe, czerwone owocniki , często w formie pierścieni.
Po raz pierwszy takson ten opisany został w 1825 r. przez Eliasa Friesa (szwedzki mykolog) jako (Cenomyce floerkeana). Do rodzaju (Cladonia ) przeniósł go w 1828 r. Heinrich Gustav Flörke (niemiecki botanik). Plecha pierwotna z glonami protokokkoidalnymi ma postać drobnych, wcinanych lub karbowanych łusek. Mogą one być skupione lub rozproszone, trwałe lub zanikające. Plecha wtórna to wyrastające z plechy pierwotnej pojedynczo lub w skupiskach podecja (trzonki) o wysokości od 0,5 do 3 cm i grubości od 0,5 do 1,5 mm. Zazwyczaj na szczytach podecjów pojedynczo, lub po kilka wyrastają czerwone (owocniki) apotecja lecideowe.
Ciesząc oczy swoim pięknem do tego stopnia, że aż trudno jest oderwać od nich wzrok. Z wyjątkiem Antarktydy występuje na wszystkich kontynentach świata. W Polsce jest pospolity na całym obszarze. Las to bardzo ciekawe miejsce, które daje nie tylko możliwość rozwijania swojej wiedzy na temat porostów , pozwala również oderwać się choć na chwilę od codziennego pędu, zachęcając do odkrywania tego, co wokół nas otacza.
Sejneńszczyzna
poznaj malowniczą krainę