Sejneńszczyzna 

poznaj malowniczą krainę

     Wiosennym ciepłym majowym wieczorem w lesie lub parku można usłyszeć głośne buczenie, dziesiątek chrabąszczy ponad drzewami, taki widok może być interesujący, jednak warto pamiętać, że chrabąszcze majowe to głównie pasożyty. Ten chrabąszcz to duży owad o długości ciała 25-35 mm, z brązowymi pokrywami skrzydłowymi, który posiada na głowie blaszkowate czułki. Samiec ma czułki złożone z siedmiu blaszek, a samica z sześciu. Odnóża zaopatrzone są w ostre pazurki.

 

     Chrabąszcz w ciągu dnia przesiaduje na drzewach, jest odrętwiały i niezbyt chętny do ruchu. Żeruje na liściach dębu, ale nie pogardzi też liśćmi brzozy, buka czy klonu. Dopiero podczas ciepłych, bezwietrznych majowych wieczorów intensywnie lata i odbywa swoją rójkę, która rozpoczyna się w maju. Samica składa jaja w ziemi (10-30 szt.), zwłaszcza na powierzchniach nasłonecznionych w wydrążonym przez siebie korytarzu. Mimo tego, że przepoczwarzenie w osobnika dorosłego następuje jeszcze przed zimą, to on spędza  w tej postaci zimę w kolebce poczwarkowej  pod ziemią, by ujrzeć światło dzienne wiosną, w maju.

 

     Larwa rozwija się od trzech do pięciu lat, stąd też co kilka lat następują masowe wylęgi tego owada. Larwa maja bardzo silny gryzący aparat gębowy i ogromny apetyt. Podgryza korzonki młodych drzewek, krzewów przez co osłabia je i często powoduje ich zamieranie. W tej formie stanowi ogromne zagrożenie dla młodych sadzonek drzewek hodowanych w szkółkach leśnych oraz uprawach i młodnikach. Natomiast dorosły chrabąszcz po wylocie z gleby żeruje w koronach drzew około dwóch tygodni, gdzie w ciągu kilku dni potrafi ogołocić drzewo z liści, co powoduje jego osłabienie.

 

     Żywot chrabąszcza jest krótki, samce chrabąszcza majowego żyją średnio od 4 do 7, a samice od 6 do 7 tygodni. Chrząszcze są cennym źródłem białka dla szpaków, drozdów, pustułek, sójek i nietoperzy. Dlatego, mimo całej jego szkodliwości i naszej szczególnej niechęci do paskudnych pędraków, trudno sobie wyobrazić miesiąca maja bez widoku tego brązowego chrząszcza.    

24 maja 2022

Chrabąszcz majowy (Melolontha melolontha) to zdecydowanie chrząszcz dużego kalibru, ten amator liści i korzeni,  jest nieporadny na ziemi, powolny w powietrzu, gdzie pod ziemią czyni spustoszenie.