Choinka to zielony gość prosto z lasu od leśników, te naturalne drzewko pachnie lasem i pięknie wygląda, a jego zakup jest jedną z ulubionych tradycji świątecznych dodając magii Świąt Bożego Narodzenia.

20 grudnia 2022

    Choinka to tradycyjny i nieodłączny zielony element dodający magii Świąt Bożego Narodzenia. Świeżo cięte choinki, jak co roku, można kupić m.in. bezpośrednio od leśników. Corocznie przed okresem świątecznym w Nadleśnictwach (RDLP Białystok ) sprzedawanych jest kilka tysięcy młodych świerków. Drzewka te pochodzą ze specjalnych powierzchni, tak zwanych plantacji choinkowych.

 

  Założona plantacja choinkowa spełni społeczne oczekiwania wobec pożytków leśnych, a jednocześnie wykorzysta produkcję naturalną siedliska. Takich plantacji choinkowych we wszystkich Nadleśnictwach (RDLP Białystok) jest blisko 50 ha. Rośnie na nich rodzimy gatunek świerk pospolity, który w kraju jest popularnym drzewkiem. Leśnicy hodują na plantacjach świerki do wieku około 7 - 8 lat gdy osiągają wysokość 3 - 3,5 m.

 

     Od kilku lat leśnicy obserwują wzrost zainteresowania naturalną choinką świąteczną. Widać to wyraźnie po popycie jakim się one cieszą w punktach sprzedaży przy nadleśnictwach. Jest w czym wybierać, choć zdecydowanie częściej stawiamy na naturę i tradycję, sięgając po świeże, cięte choinki, które uwalniają swój zapach i cieszą zielenią. Warto pamiętać, że samodzielne poszukiwanie choinek w lesie jest nielegalne.

 

    Wycinką świątecznych drzewek zajmują się w wyznaczonych miejscach wyłącznie leśnicy. W przypadku, w którym ktoś np. straż leśna przyłapie nas na takim działaniu, oprócz szkody dla środowiska będziemy musieli liczyć się też ze srogą karą dla własnego portfela. Kupując naturalną, ciętą choinkę nie musimy obawiać się, że narażamy lasy na zniszczenie. Żywa choinka jest takim zaproszeniem natury do siebie do domu, pokazaniem, że choć schroniliśmy się przed zimą w czterech ścianach, wciąż pamiętamy, jak piękna jest przyroda.

 Sejneńszczyzna 

poznaj malowniczą krainę