Choinka to drzewko z lasów, wydziela naturalne olejki eteryczne i przywołuje zapachy naturalnego lasu tworząc wyjątkową atmosferę podczas tradycyjnych magicznych Świąt Bożego Narodzenia. 

20 grudnia 2020

      Święta Bożego Narodzenia trudno sobie wyobrazić bez choinki. Wiele osób ma jednak poważny problem, jakie drzewko wybrać: świerk czy sosnę. Żywa choinka jest tradycyjnym motywem polskich Świąt Bożego Narodzenia. Choinka w obecnej formie zawitała na ziemie polskie zaledwie 200 lat temu . Znacznie starsza jest jej europejska historia, która sięga czasów pogańskich sprzed 1300 lat i związana jest ze świętym Bonifacym.

 

     Jak głosi legenda...- "Ten chcąc nawrócić się German ściął potężny dąb, któremu miejscowa ludność oddawała cześć. Następnie ze ściętego drzewa nakazał zbudować okazałą świątynię". Co roku do wielu polskich domów na święta Bożego Narodzenia trafiają choinki zakupione w Nadleśnictwach Lasów Państwowych. Lasy Państwowe zachęcają do kupowania u nich, gdyż w ten sposób zapobiega się nienormowanej wycince drzewostanu.

 

     Normatywna wysokość choinek wynosi od 1,5 m. do 5 m., najwięcej sprzedaje się drzewek o wys. do 2,5 metra. Pozyskanie choinek z Lasów Państwowych w najmniejszym stopniu nie zagraża i nie narusza równowagi ekosystemu leśnego. Nieprawdą jest, że zakup choinki naturalnej przyczynia się do wycinki lasów. Otóż choinki nie są wycinane przez leśników tam gdzie popadnie.

 

     Choinki rosną na specjalnych poletkach leśnych, które są wyłącznie przeznaczone do tego celu. Najczęściej znajdują się one pod liniami energetycznymi, gdzie z powodów bezpieczeństwa wysokie drzewa nie mogły by tam rosnąć. Niektóre naturalne choinki są również pozyskiwane podczas zabiegów pielęgnacyjnych w ramach zaplanowanych wcześniej prac leśnych. Pozostałe po wycięciu choinki pniak i korzenie zostają wzbogacając glebę w próchnicę.

 

     Żywy świerk czy sosna wypełnią nasze domy zapachem lasu, aromatem żywicy i udekorują prawdziwą naturalną leśną zielenią. Wszystko to stworzy świąteczną magiczną atmosferę i niepowtarzalny Bożonarodzeniowy klimat. WESOŁYCH ŚWIĄT !

 Sejneńszczyzna 

poznaj malowniczą krainę