Buda Ruska malownicze położenie wsi nad rzeką Czarną Hańczą.

29 stycznia 2020

       

        Wieś w gminie Krasnopol (powiat Sejneński) nad Czarną Hańczą przy granicy Wigierskiego Parku Narodowego. Przybycie staroobrzędowców na Suwalszczyznę związane jest z reformami patriarchy Nikona, który wprowadził je w kościele prawosławnym w drugiej połowie XVII wieku.

        Staroobrzędowcy nie uznając tych reform, uciekli z Rosji nie chcąc uniknąć represji. Wtedy to osadowili się na Suwalszczyźnie. Zakładając przed 1784 rokiem jako jedną z pierwszych na tym terenie wsi staroobrzędowców. Nosiła wtedy nazwę Budzisko Moskale. Około 1880 roku liczyła 39 domów i 226 mieszkańców. W 1921 roku liczyła 242 staroobrzędowców, którzy opuścili wieś w 1941 roku, a w 1968 roku mieszkały tu już tylko 4 rodziny staroobrzędowców. Zachował się tu z niewielkimi zmianami stary układ zabudowy rzędowo - kolonijnej.

       Obecnie wieś liczy 24 gospodarstwa i 127 mieszkańców. Malownicze położenie wsi nad rzeką Czarną Hańczą zachęciło do osiedlenia się tutaj ludzi z innych rejonów kraju. Spośród drewnianych domów na uwagę zasługuje pięknie zdobiona chałupa nr 16, z tradycyjnym gankiem, należąca do fotografika Piotra Malczewskiego. W obejściu działa galeria fotografii i działają cykliczne warsztaty fotograficzne pt. „Fotografia, Przyroda i Czary”, kierowanych do amatorów i miłośników fotografii. W gospodarstwie czynna jest też dawna czarna bania (sauna) nieopodal rzeki Czarna Hańcza. We wsi znajduje się cmentarz staroobrzędowców.                                                                                                                      Obecnie nazwa miejscowości jest szerzej znana ponieważ w miejscowości znajduje się dom letni byłego Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego oraz jego żony Anny.    

 Sejneńszczyzna 

poznaj malowniczą krainę