Borówka brusznica (Vaccinium vitis-idaea) znana także pod nazwą jako borówka czerwona, czerwona jagoda, a także borówka wiecznozielona, ta niepozorna, urodziwa krzewinka znalazła zastosowanie w ziołolecznictwie i jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej zdrowych owoców leśnych.

26 sierpnia 2021

   

  W leśnym runie w sierpniu nieraz widzimy pod stopami niewielką, niską krzewinkę o wys. 10-30 cm z drobnymi o dł. 2-4 cm o intensywnie zielonych, skórzastych oraz błyszczących liściach. Borówka brusznica jest pospolita w całym kraju. Upodobała sobie runo suchych i świeżych borów sosnowych, piaszczyste, żwirowate, zasobne w próchnicę kwaśne gleby, a także  torfowiska wysokie. Występuje również na świecie w północnej i środkowej Europie do Syberii i Japonii, oraz w arktycznej strefie Ameryki Północnej. Rośnie także w tundrze.

 

  Owocem jest jagoda o średnicy do 1 cm, początkowo biała, później czerwona, kulista, błyszcząca, zawierająca wiele nasion. Owoce zawierają glikozydy, kwasy organiczne, garbniki, antocyjany oraz witaminy: B1, B2, PP oraz C. W smaku są dość kwaśne, ale doskonale gaszą pragnienie. W naszej kuchni wykorzystywane są w formie konfitur i galaretek głównie jako dodatek do ciemnych mięs, w szczególności do dziczyzny. Natomiast liście mają właściwości lecznicze, m.in. dezynfekujące i ściągające, kiedyś wykorzystywane były jako surowiec do barwienia tkanin.

 

   Z owocem borówki brusznicy jest związana pewna legenda. Jeśli wierzyć w starą historię, według Gudrun Ulltveit w książce „Dzikie jagody” borówka czerwona została stworzona przez diabła. Legenda głosi, że Bóg dał złemu aby ten również stworzył jedną rzecz. Wybór padł na brusznicę, potajemnie rzucił on na owoc klątwę polegającą na tym, że każdy kto go zje, będzie należał do niego. Kiedy Bóg dowiedział się, że diabeł rzucił klątwę na jagodę, umieścił mały krzyż na koronie czerwonej jagody. W ten sposób klątwa została złamana.

 

   Nie ulega wątpliwości, że zrobiono nam dużą przysługę tworząc borówkę brusznicę lub potocznie czerwoną borówkę. My również powinniśmy zrobić dobry uczynek dla samych siebie wybrać się do lasu na spacer i zobaczyć jak ta niewielka ozdoba lasu spełnia nie tylko dla nas swoje ogromne znaczenie w ekosystemie leśnym.     

 Sejneńszczyzna 

poznaj malowniczą krainę