Bobrek trójlistkowy (Menyanthes trifoliata) zwany inaczej jako bobownik, bobek, koniczyna błotna to efektowna roślina przybrzeżna posiada kwiatostany z osobliwymi "włochatymi" białymi lub różowawymi kwiatami.

12 maja 2024

       Znalezienie bobrka trójlistkowego wymaga sporo naszego wysiłku. Trzeba najpierw pokonać puszczańskie ostępy na styku olsów z mokrymi łąkami i przejść wśród wschodzących turzyc zalanych wodą. Wówczas, brodząc w bagiennej wodzie, jest szansa, że natkniemy się na tę niezwykłą roślinę. Bobrek trójlistkowy to bylina wodna (bagienna) o grubych, ciemnozielonych pełzających kłączach. Ma 3- listkowe liście, wszystkie odziomkowe, na długich ogonkach, ciemno zielone.

      Posiada kwiaty w wyprostowanych gronach , na bezlistnych pędach kwiatonośnych, koloru białego, mięsiste lekko owłosione, dosyć duże. Roślina zakwita w maju, czasem w czerwcu. Ta efektowna roślina przybrzeżna rozrasta się poziomo i wystaje nad wodę na wysokości 15 - 20 cm. Znosi cień i kwaśną wodę. Owocem jest prawie kulista torebka, z drobnymi brązowymi nasionami. Nasiona rozsiewane są przez wodę, wiatr i zwierzęta. Jako roślina krajów północnych bobrek nie był znany starożytnym. Pierwsze wzmianki w literaturze zielarskiej pochodzą z XVII wieku i mówią o bobrku jako leku przeciw szkorbutowi.

     W lecznictwie ludowym liść bobrka stosowano na gorączkę, migrenę i kaszel. Bobrek bogaty jest w takie składniki jak gorzki glikozyd, flawonoidy ,rutyna, saponinę, garbniki, kwasy organiczne. Roślina całkowicie mrozoodporna, zimują kłącza wmarznięte w lód. Warto dodać, że bobrek trójlistkowy podlega ochronie częściowej. Do ustawowej ochrony został włączony w 2004 roku. Stało się to nie tylko z powodu zagrożenia wyginięciem, ale z powodu znacznego wysuszenia rejonów, w których dotąd występował powszechnie.

 Sejneńszczyzna 

poznaj malowniczą krainę