Bagnica torfowa (Scheuchzeria palustris) jedyna w swoim rodzaju roślinka spotykana na torfowiskach, przypominająca niepozorną trawkę, znana również jako "błotnica sitowa" albo "drążnica".

30 sierpnia 2023

      Bagnica torfowa wyrasta z ukośnego kłącza, tworzącego liczne, cienkie rozłogi. Nieliczne liście, zwykle to 2 - 3 na łodydze są wąskie, rynienkowate, barwy ciemnozielonej, opatrzone u dołu długimi pochwami, na szczycie zakończone łyżeczkowatym wgłębieniem. Bylina ta dorasta do 20 cm wysokości. Łodyga jej u podstawy okryta jest resztkami starych pochew liściowych. Kwiaty wyrastają pojedynczo w pachwinach przysadek i zebrane są w szczytowe, luźne kwiatowe grono. Każdy kwiat składa się z 6 żółtawozielonych, podłużnie jajowatych działek okwiatu.

 

       Bagnica kwitnie od maja do lipca, natomiast kwiaty zapylane są przez wiatr. Jest to gatunek typowo torfowiskowy, występujący na terenach otwartych, dobrze nasłonecznionych lub tylko lekko zacienionych, często wietrznych. Podłoże silnie wilgotne lub podmokłe i bogate w kwasy humusowe. Preferuje gleby typowo torfowe z bogatą i grubą warstwą mszystą składającą się z mchów torfowców. Występuje najczęściej w obszarach kwaśnych nisko turzycowych torfowisk przejściowych oraz torfowisk wysokich.

 

       Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce roślina ta jest objęta ochroną ścisłą. Swoją nazwę łacińską, niezwykle trudną do wymówienia i zapamiętania, zawdzięcza pewnemu szwajcarskiemu naturaliście. Botanik Linneusz nazwał tę roślinkę Scheuchzerią aby uhonorować szwajcarskiego lekarza, podróżnika oraz miłośnika górskich jezior, lodowców i młak Jana Jakuba Scheuchzera.

 

       Z trawą jednak bagnica torfowa nie ma nic wspólnego, gdyż należy do rzędu żabieńcowców a to oznacza tylko tyle, że nasza roślina jest dalszym kuzynem rzęsy wodnej. W ogóle jest to roślina tak nietypowa, że dla niej jednej, jedynej utworzono cały osobny rodzaj i osobną rodzinę. Zatem warto poznać z bliska takiego "dziwaka" jedynego w swoim typie, niepodobnego do pozostałych roślin.

      

 Sejneńszczyzna 

poznaj malowniczą krainę