Na znacznej części naszych polodowcowych pól można znaleźć kamienie polne o różnej wielkości, od bardzo małych aż po duże o wadze kilkudziesięciu kilogramów. Kamienie na polu to zwyczajny widok dla gospodarzy. Mimo, że rok w rok, większość z nich oczyszcza swoje pole z kamieni, to wkrótce pojawiają się nowe. Skąd one tu się znalazły. Kamienie polne powstawały przez miliony lat za sprawą różnych procesów geologicznych, związanych z przemieszczaniem się mas minerałów, temperaturą, olbrzymim ciśnieniem powodowanym przez napór różnych warstw skorupy ziemskiej, czy rozmaitym procesom chemicznym.
Jakie kamienie można znaleźć na polu? Głównie łupki, wapienie, piaskowce, bazalty. Kamienie polne w uprawach rolnych do coroczny problem dla każdego rolnika, bo kamienie mogą uszkodzić kosztowny sprzęt uprawowy. Zbieranie ręczne kamieni polnych można by porównać do pracy mitologicznego Syzyfa, który został ukarany przez bogów pracą wieczną. Według mitologii, Syzyf miał wtaczał duży kamień na szczyt ogromnej góry. Jednak już przed samym wierzchołkiem kamień zawsze wymyka mu się z rąk i stacza na sam dół zbocza, i tak od początku.
Zbieranie kamieni to praca, równie ciężka i powtarzalna. Nazywanie kamieni pojawiających się na polach "rodzonymi przez ziemię" do dziś funkcjonuje wśród starszych rolników. Teoria "wychodzenia z ziemi" jest wyjaśniona naukowo, a zatem -... "kamienie ukryte pod warstwą piasku, gliny powoli, lecz systematycznie wędrują ku górze i wydostają się na powierzchnię. Zawdzięczając to wilgoci, która zgromadzona pod kamieniem zamarza zimą. Zwiększając w ten sposób objętość, lód "pcha" kamień na powierzchnię. Kiedy wiosną lód topnieje, kamienie nie powracają do swojego poprzedniego położenia, bo zapełnione zostało ono opadającym osadem".
Praca związana ze zbieraniem kamieni polnych jest wpisana w cykl rocznych prac polowych życia na wsi, i to jest niezmienne jak u mitologicznego Syzyfa, gdzie wydobywające się na powierzchnię kamienie ciągle nas zaskakują.
Sejneńszczyzna
poznaj malowniczą krainę